facebook   youtube   gazetka   sklep  

PATYCZKI MODELARSKIE 43mm Oferta dla forumowiczów WEJDŹ TUTAJ

Mopsiok zawstydzi Turbo Dymo Man'a

Odrobinę technicznie o naszych materiałach.

Moderator: Moderator

Jak oceniasz pomysł na TDMa?

Bardzo zły
0
Brak głosów
Niefajny
0
Brak głosów
Może być
3
30%
Bardzo fajny
7
70%

Liczba głosów : 10

Mopsiok zawstydzi Turbo Dymo Man'a

Postprzez mopsiok » czwartek, 10 września 2009, 08:55

Poradnik jeszcze nie jest kompletny, staram się go odświeżać i dodawać nowe opisy.

Jeden z niewielu dowodów na to, że szkoła podsuwa pomysły - Mopsiok zaczyna robić Turbo Dymo Man'a :lol: ! A co mają do tego zapałki? Teoretycznie niewiele, ale... TDM będzie mieć przyczepiony plecak ze spadochronem, a masa zapalająca z zapałek go wyrzuci (przynajmniej takie jest założenie :D). Będę zamieszczać tutaj fotki z 'budowy' i filmiki z prób i lotów (być może na filmikach wystąpią koledzy, ale to chyba nieważne, nie? :) ). Powstanie także poradnik "Jak zrobić własnego Turbo-Dymo-Man'a?". Dla niektórych może wydawać się to zabawne, ale taki własny 'żołnierzyk' bardzo cieszy, szczególnie takie dzieci, jak ja :mrgreen: .

Zaczynamy! :)

Opis wszystkich potrzebnych rzeczy:
1. Turbo Dymo Man
Według uznania. Najlepiej jest go zrobić z kartonu "harmonijkowego", wtedy będzie wytrzymalszy. Jeśli zdalne odpalenie nie będzie zastosowane lepiej go trochę dociążyć, tak, aby ważył około 80g.
Obrazek

2. Nadajnik i odbiornik
Jeśli TDM ma mieć spadochron w plecaku, trzeba użyć nadajnik i odbiornik lub zastosować np. automatyczny zapalnik (ustawia się czas po którym zapalnik ma podać napięcie).
Obrazek

3. Akumulatorek
W zależności od wymaganego napięcia do odbiornika - ja używam takiego:
Obrazek

4. Kilka lampek choinkowych
Zostaną wykorzystane jako zapalnik. Dla tych, co nie wiedzą, jak taka lampka wygląda :P :
Obrazek

5. Spadochron
Chyba najważniejsza rzecz dla TDMa :). Najlepiej używać folii do zabezpieczania mebli przed farbą, jest wytrzymała, przystępna cenowo i do nabycia w najbliższym OBI :D. Oczywiście można zastosować woreczki, siatki, reklamówki a nawet worki na śmieci, wszystko zależy od Was.

Dla wagi TDMa od 80 do 100g najlepszym spadochronem jest spadochron o boku 48cm. Nie będę tutaj robić spadochronu okrągłego ze względu na brak odpowiednich narzędzi i doświadczenia, ale jeśli ktoś woli akurat okrągły, to może go sobie śmiało zrobić, pozwalam :mrgreen: . Na zdjęciu spadochron wydaje się trochę mały, ale to dlatego, że został 2 razy złożony:
Obrazek

6. Kawałek linki
Potrzebna do umocowania spadochronu w plecaku/TDMie i do zrobienia dla niego linek. Można śmiało zastosować włóczkę (niestety moja jest już okudlona przez mojego kota :lol: . Chyba się nie zrazicie?) :
Obrazek

7. Kawałek papieru
Można zastosować zwykły papier do drukarek, ale jeśli masz papier do kas fiskalnych to będzie o wiele lepszy.
Obrazek

8. Trochę jakiegoś łatwopalnego proszku
Proszek musi łatwo "przenosić" ogień z zapalnika do masy zapalającej. Można sobie kupić "flarę urodzinową", tam jest dokładnie taki proszek jak na zdjęciu.
Obrazek

9. Masa zapalająca z zapałek
To ona spowoduje wyrzucenie spadochronu. Sposób 'wytwarzania':
- do woreczka ścinać główki zapałek (najlepiej po 2 paczki)
- przesypać wszystkie główki na 'róg' woreczka
- zabezpieczyć woreczek kolejnym woreczkiem :)
- młotkiem stukać w woreczek (nie za mocno, aby nie pękł, ale nie za słabo, bo będziemy mieć główki zamiast proszku)
- przesypać zawartość woreczka przez sitko
Obrazek

10. Trochę kartonu
Potrzebny do zrobienia plecaka.
Obrazek

Oczywiście materiały podane wyżej potrzebne są tylko do zrobienia wersji z automatycznym otwieraniem spadochronu. Jeśli chcemy puszczać TDMa z już 'otwartym' spadochronem wystarczy tylko parę z nich.

1. Ludzik
Na samym początku należy sobie zrobić TDMa :). Mój wygląda tak:
Obrazek

A tak powinien wyglądać po skończeniu:
Obrazek

Ważne jest, aby TDM był wykonany z odpowiedniego materiału - ja wybrałem karton 'harmonijkowy'. Jego waga też jest ważna. Puszczając TDMa z kartki z zeszytu na spadochronie 48x48 cm można go dość szybko stracić. Po wielu przeprowadzonych próbach (3 :P) doszedłem do wniosku, że spadochron o powierzchni 2304cm² (48x48 cm) najlepiej pasuje do TDMa o wadze od 80 do 100g (obciążniki / akumulator+odbiornik). Oczywiście można zastosować inny.

2. Zapalnik
Dobrym pomysłem jest zbicie szklanej osłonki na lampkę choinkową. Po podaniu jej odpowiedniego napięcia żarnik po prostu się spali, wywołując efekt świetlny i cieplny (...). Aby zapalnik działał poprawnie żarnik nie może ulec przesunięciu, przerwaniu itp. Nie za każdym razem Nam wyjdzie, więc lepiej ubezpieczyć się w około 5 sztuk lampek.
Obrazek

Następnym krokiem jest zapełnienie zapalnika proszkiem łatwopalnym. Odradzam proszek z zimnych ogni, czasem 'nie wypala' :P.
Obrazek

3. Plecak
Teraz czas na plecak, czyli pojemniczek, w którym będzie przechowywany spadochron. Do jego zrobienia wykorzystujemy karton (najlepiej ten z harmonijką w środku, jest wytrzymalszy i się nie przepali). Ja zmajstrowałem sobie taki:
Obrazek

Plecak nie powinien być za duży, żeby nie marnować czasu na skrobanie masy z zapałek, ale zbyt mały spowoduje spalenie się pojemnika od środka zamiast wyrzucenia spadochronu.

4. Montowanie zapalnika
Kiedy mamy już plecak i zapalnik, czas je połączyć. Jeśli jeszcze nie zrobiliśmy dziury na zapalnik, robimy to teraz (nie za duża, zapalnik ma ciasno wchodzić). Wkładamy w nią zapalnik i:
Obrazek

Nie należy wkładać zapalnika za głęboko, bo będzie sytuacja taka, jak na rysunku poniżej:
Obrazek

I co się stanie? Nic, bo ogień z zapalnika nie dojdzie to masy zapalającej. Najlepszym sposobem na zaradzenie takiemu problemowi jest po prostu obniżenie zapalnika :).
Obrazek

Teraz można 'zalać' zapalnik klejem (oczywiście od spodu, nie od środka :D) :
Obrazek

Od tego momentu należy bardzo uważać na pozycję, w jakiej spoczywa nasze cudo. Oczywiście najlepszą pozycją jest pionowa :), dlatego radzę wstawić plecak w jakiś klucz/szczypce/itp.

5. Ładunek
Pamiętając o trzymaniu plecaka w pozycji pionowej wsypujemy trochę łatwopalnego proszku do środka. Staramy się wsypywać idealnie na zapalnik, robiąc 'kupkę'. Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze można przesunąć proszek za pomocą pęsety/patyczka.
Obrazek

Następnie wsypujemy masę zapalającą. Ja wsypałem masę z 7 paczek. Oczywiście można wsypać mniej lub więcej, ale będzie to miało swoje plusy i minusy.
Obrazek

Ale zaraz, zaraz. A co będzie jeśli w trakcie spadania (jeszcze "bez" spadochronu) TDM się odrobinę przechyli? Cały proszek może nagle opuścić TDMa i nasz bohater się zabije :P. Dlatego właśnie przygotujemy zabezpieczenie - kawałek kartonu. Nie może on ciasno wchodzić, musi dać się go łatwo wyciągnąć.
Obrazek
Obrazek

6. Spadochron
Przystępujemy do budowy spadochronu. Mamy już 'powierzchnię', która będzie nas hamować:
Obrazek

Ucinamy linki (każda linka długości 30cm) :
Obrazek

A teraz zwijanie :). Żeby nie było, że czegoś nie wytłumaczyłem, macie tutaj rysuneczek:
Obrazek
Obrazek

Po zrealizowaniu punktu 5 z rysunku 1 zaczynamy robić zgodnie z rysunkiem 2 :P.
Poprawnie złożony spadochron powinien wyglądać tak:
Obrazek

Teraz sprawdźmy, czy spadochron wchodzi luźno do plecaka. Jeśli nie, rozwijamy go i składamy jeszcze raz. Należy starać się składać go jak najmocniej, jak najwężej. Trzeba również uważać na powietrze znajdujące się między płatami. Pod koniec wzwijania może się go całkiem sporo uzbierać. Wtedy najlepiej lekko ścisnąć 'bąbel' i czekać aż powietrze nie ujdzie przez szczeliny.

Pod złożeniu ucinamy około 15cm linki i przywiązujemy do 4 linek spadochronu. Miejsce związania można dodatkowo posmarować klejem dla lepszego efektu:
Obrazek

Dobra, czas na osłonkę. Przecież nie chcemy, żeby razem z wyrzutem spadochronu go przypaliło :P. U mnie wygląda to tak:
Obrazek

I tutaj jest problem. Z wymiarami trzeba eksperymentować. Ale załóżmy, że udało Nam się zrobić fajną osłonkę :). Idziemy dalej.

Zawijamy spadochron w osłonę. Robi się to w następujący sposób:
- owijamy mniejsze części osłonki (na zdjęciu to te szersze kawałki po lewej i prawej stronie) na około spadochronu
- owijamy większe części osłonki (na zdjęciu to te u góry i na dole) na około mniejszych części i spadochronu. Lepiej zaczynać od tej u góry, a potem owinąć ją tą z dołu
- szybko łapiemy osłonkę w kombinerki/klucz/szczypce, bo osłona raczej nie lubi być ściśnięta :D.

Po tych operacjach mój spadochron wygląda tak:
Obrazek

Teraz szybko łapiemy osłonkę za 2 większe kawałki (te na zewnątrz) i wkładamy ją do plecaka:
Obrazek

Wystający kawałek chowamy głębiej w osłonkę a koniec głównej linki przyklejamy do boku plecaka:
Obrazek

Próba
Czas na próbę :). Jednak za pierwszym razem nie radzę od razu mocować spadochronu do TMDa, chyba, że robimy wersję z już otwartym spadochronem. Wtedy spawa jest prosta - wyciągamy spadochron z plecaka (bez osłonki) i wyrzucamy przez okno :). Ale ja zrobiłem wersję z automatycznym otwieraniem spadochronu, dlatego robię tak:

Przed próbą należy zachować środki bezpieczeństwa - dlatego mocujemy po około 1 metra przewodu do każdego "bieguna" zapalnika :P.
Obrazek

Teraz idziemy na otwartą przestrzeń (czyli najprawdopodobniej pod dom/blok :D) i ustawiamy plecak w pozycji pionowej. Rozwijamy przewody, odsuwamy się na ten 1 metr i podłączamy zapalnik pod jakieś źródło zasilania (u mnie akumulatorek). Jeśli wszystko poszło dobrze powinniśmy ujrzeć jakiś ogień (wielkość zależy od ilości masy zapalającej), a potem spadochron, który zwinięty leży na ziemi. Jeśli coś nie poszło, to albo spali się cały plecak (ogień nie będzie miał którędy wyjść), albo przewody nie łączą (są zepsute lub gdzieś się odłączyły), albo źródło zasilania jest za słabe, albo zapalnik uległ awarii i trzeba go wymienić, albo wsadziliśmy go za głęboko :).
Niestety nie mam jeszcze filmiku z odpalenia "plecaka", ale postaram się go jak najszybciej dodać.

Kilka porad na koniec:
1. Jeżeli ogień jest zbyt duży i boisz się, że spali Ci spadochron/TDMa możesz zastosować masę z mniejszej ilości paczek. Poeksperymentuj, ja zastosowałem na początku 7 paczek, ale Tobie może potrzeba tylko 5.
2. Jak widać, produkcja własnego TDMa jest dość skomplikowana, ale czyż nie warto ujrzeć własne dzieło szybujące w powietrzu :mrgreen: ?
3. Powodzenia :lol: .

Część 2
Dzisiaj przeprowadziłem próbę (z moim 'mondrym' bratem :P). Pierwszy filmik, czyli odpalanie:
http://mopsiok.wrzuta.pl/film/5lGeXiwplsU/101a7155

I zdjęcia:
Obrazek
Obrazek

Wnioski:
- 7 paczek to za dużo
- mój brat jest głupszy niż myślałem :lol:
- muszę pogłówkować nad innym rozwiązaniem ochrony spadochronu przed ogniem, lub po prostu go zmniejszyć

A teraz lot (na pierwszym filmiku leciało 100g ze zwiniętym spadochronem, ale ogień przytopił trochę spadochronu i się nie otworzył. A nawet jeśli bym wrzucił, to i tak byście nic nie zobaczyli, bo zajmowałem się patrzeniem, nie kręceniem, i nie wyrobiłem z aparatem :P) :
http://mopsiok.wrzuta.pl/film/8iIjoiREe6g/101a7159

Wnioski:
- ten ogień rzeczywiście był za duży (jeśli się przyjrzycie to zobaczycie różnej wielkości dziury na spadochronie) :)
- 4 kondygnacje + parter to za mało (więc kolejna próba odbędzie się u kolegi - na piętrach 6-10)
- spadochron bardzo łatwo przyczepia się do różnych kłujących kwiatków :D
- nie mam refleksu

PS:
Pod koniec drugiej części poradnika chciałbym Wam zacytować wypowiedź mojego brata (w końcu temat 'z humorkiem' :) ):
"Ludzie! Yyyyy... Czy gracie w Tibię? Jak nie gracie, to zacznijcie grać, bo... bo jak nie, to wam wezmę i zniszczę wszystkie budowle, i spalę, i wam spalę domy (w niektórych przypadkach kartony <tutaj_śmiech>, i wam hackne konto na forum i macie zagrać w Tibię bo jak nie, to... sp***da**ć!!!".

Tym razem proszę o komentarze zarówno co do próby, jak i brata (na jego życzenie) :lol: .

Podsumowanie
Na wstępie (zakończeniu? :) ) chciałbym pogratulować Czytelnikowi, że przebrnął przez ten bardzo dziwny tekst i nie wyłączył tego tematu po pierwszych pięciu zdaniach :P.

Lista nie opisanych tematów (żebyście wiedzieli, co jeszcze dojdzie :). Oczywiście o ile będziecie mieć ochotę na dalsze części) :
- relacja z próby nr 2
- przygotowanie TDMa do próby generalnej
- próba generalna
- środki bezpieczeństwa podczas głównego lotu
- relacja z głównego lotu
mopsiok

Przyjaciel Forum

Aktualnie buduję: C-130 Hercules
Imię: Patryk
Medale: 2
1 Miejsce NMR 2011 (1) Najlepszy model (1)

Postprzez zombicz » czwartek, 10 września 2009, 09:08

Doładuj sie jak - TURBO DYMO MAN! :mrgreen:

Świetny pomysł, czekam na filmik z odpaleniem TDM'a :-)
zombicz

Modelarz-Zawodowiec

Postprzez Tusio1911 » czwartek, 10 września 2009, 09:16

Pierwsz pytanie ile Ty masz lat...?

A tak poza tym to jest chyba dobre( ja juz o takich rzeczach nie myślę-ja teraz mam w głowie tylko praktyki i ostatni rok szkoły)...:D
Tusio1911

Fanatyk

Postprzez mopsiok » sobota, 12 września 2009, 16:34

Tusio1911 napisał(a):Pierwsz pytanie ile Ty masz lat...?

~14 :).

Odświeżam temat, dodałem część 2.
Proszę mi tu napisać komenta :D.
Obrazek
Zapraszam do mopsowych poradników: viewtopic.php?f=108&t=2966
Zapałki, elektronika i inne dziwadła: Jutub

Buduję: C-130 Herkules
Ukończone: KLIK
mopsiok

Przyjaciel Forum

Aktualnie buduję: C-130 Hercules
Imię: Patryk
Medale: 2
1 Miejsce NMR 2011 (1) Najlepszy model (1)

Postprzez ByQ » sobota, 12 września 2009, 22:16

O ja nie moge z twojego brata

Namelałem na plan o ja ;)

A tak po za tym fajny pomysł
:]
ByQ

Przyjaciel Forum

Postprzez przemek95 » poniedziałek, 12 października 2009, 17:05

doœć nietypowy pomysł... :-)
przemek95

Doświadczony Architekt

Powrót do Zapałki, szaszłyki

• Reklama
tekst alternatywny

Sklep modelarski Agtom.eu - Modele do sklejania, farby modelarskie, narzędzia i materiały. tekst alternatywny tekst alternatywny