facebook   youtube   gazetka   sklep  

PATYCZKI MODELARSKIE 43mm Oferta dla forumowiczów WEJDŹ TUTAJ

[Pierwszy Dom] - Shtylet

Modele które nie zostały skończone. Chcesz przywrócić relację swojego modelu? Napisz do Administracji forum.

Moderator: Moderator

[Pierwszy Dom] - Shtylet

Postprzez Shtylet » poniedziałek, 7 lipca 2014, 19:37

Cześć :-)
Od pewnego czasu chodzi mi po głowie pomysł aby zacząć coś tworzyć z zapałek. Jakież było moje zdziwienie gdy w necie dowiedziałem się o "Modelarstwie zapałczanym". Pokrzepiło to mnie gdy zobaczyłem, że nie tylko ja mam takie "zachcianki" :-P Przez kilka dni czytałem różne posty, poradniki na forum, tworząc tym samym jakiś zarys tego co chciałbym zbudować. Jako, że będzie to moja pierwsza budowla i nie mam żadnego doświadczenia, postanowiłem dołączyć do grona pasjonatów by wspólnie z waszą pomocą wdrożyć się w jakże piękną sztukę modelarstwa zapałczanego.

Tak więc do rzeczy:
Pierwsza budowla którą chciałbym zbudować to dość prosty, niewielki domek wraz z wiatą obok.
Projekt zamieszczę w załączniku (możecie mi podpowiedzieć jak umieścić miniaturę zdjęcia w poście?)
Projekt będzie miał kilka modyfikacji (brak umeblowania, wymiary na projekcie są nieistotne, brak wyjścia z tyłu domu)

Wymiary to ok.:
Dom: dł.15cm, szer.15cm, wys.10cm - czy to będą dobre wymiary? mógłbym dodać kilka cm do szer. ale kosztem wiaty :-/
Wiata: dł.9cm, szer.6cm, wys.6cm.
Wymiary są takie gdyż dostosowywuje je do zrobionej wcześniej podstawy, są to dwie nałożone na siebie płyty wiórowe. (w załączniku dodam animację jej wygłądu gdyż nie mam jak w chwili obecnej zrobić zdjęcia).

Dziś zacząłem przygotowywać zapałki do dalszego montażu. Zamierzam wykleić zapałkami tą mniejszą część podstawy (tą z góry).

Kilka "zielonych" pytań:
1. Została mi 1tubka kleju po meblach, czy będzie on odpowiedni? Ma białą barwę lecz po zaschnięciu robi się przezroczysty. (zamierzam kleić za pomocą strzykawki i igły, czym w razie czego go rozcieńczyć?
2. 1tubka z pewnością nie wystarczy mi na całą budowlę..więc odpuścić sobie ten klej i od samego początku kleić wikolem czy po skończeniu kleju z mebli mogę się w trakcie przerzucić na wikol?
3. Jaką barwe ma wikol? Również jest biały a po zaschnięciu robi się przezroczysty?
Z pytań to chyba na chwilę obecną wszystko. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Ze względu na to, że to moja pierwsza budowla nie spodziewam się od razu cudów. Mój główny cel to przede wszystkim jej ukończenie. Jednak zamierzam się do tego dobrze przyłożyć i zrobić wszystko jak najlepiej, bez pośpiechu.

Pozdrawiam! :-)
Załączniki
schemat podstawy.png
smyk2-740-a0-p.jpg
smyk.png
smyk.png (22.93 KiB) Przeglądane 1514 razy
Shtylet

Uczeń

Aktualnie buduję: Domek z wiatą I
Imię: Michał

Re: [Pierwszy Dom] - Shtylet

Postprzez 4sebek4 » wtorek, 8 lipca 2014, 11:34

Po pierwsze brak zdjeć z budowy :lol:
Po drugie domek fajnie wyglada ale czy plany bedziesz drukował czy odrysowywał :artysta: ?
Czekam na zdjecia z budowy. Powodzonka ;)
Zaufanie jest jak zapałka, drugi raz jej nie odpalisz.

Skonczone:
- Mój 1 dom- 4sebek4-t3847.html
4sebek4

Fanatyk

Aktualnie buduję: ----
Imię: Sebastian

Postprzez Shtylet » wtorek, 8 lipca 2014, 13:07

Tak jak wspominałem - wczoraj zacząłem szykować zapałki do montażu. Gdy tylko przykleję pierwszą zapałkę wraz z jej koleżankami to i zdjęcia się ukażą ;-)

Plany będę odrysowywał.

Dalej czekam na odpowiedź czy zaczynać kleić klejem do mebli czy od początku wikolem.
Shtylet

Uczeń

Postprzez 4sebek4 » wtorek, 8 lipca 2014, 14:22

Mozesz kleic tym klejem do mebli a jak Ci się skonczy to wikolem poniewaz wikol po wyschnieciu tez jest bezbarwny.Jeżeli mas zamiar kleic strzykawką to wiem ze wikol można roźcienczyc wodą i ten do mebli raczej też.Ja też kleiłem ze strzykwaki ale mnie to wkurzylo i zaczolem wlewac sobie klej do malego pojemniczka( nieroźcieńczony) i zapałki smarowałem pędzelkiem a po klejeniu wkładałem do kubeczka z woda i klej na pedzelku sie nie zasychał.Polecam ten sposób z pedzelkiem ale klej jak Ci lepiej.

Skonczone:
4sebek4

Fanatyk

Postprzez Shtylet » wtorek, 8 lipca 2014, 16:24

Dzięki za wypowiedzi ;-)
Jeszcze mam jedno pytanie z serii "zielonych", a mianowicie: Gdy będę kleił, to smarować klejem tylko jedną stronę zapałki (tą przylegającą do podłoża) czy kleić również te strony, które będą przyległe do zapałek wokół niej :?:
Shtylet

Uczeń

Postprzez 4sebek4 » wtorek, 8 lipca 2014, 19:38

Powiem Ci tak zapalki klej na folii bezbarwnej ( nasze mamy uzywaja takiej folii jak zamarunują np mieso i wkładając jedo lodówki owijaja to mieso taka własnie folią :) ) ona się wygina i rzeczy z niej szybko schodzą a po papierze musisz pobawic sie papierem ściernym.Jeżeli masz na kartce plany to tą folią owiń ten plan, a jezeli chodzi o klejenie to mozesz posmarowac podłoze klejem jak i również kleić zapalkę do zapalki bez uprzedniego smarowania podłoża klejem.Tylko tym 1 sposobem to jeszcze raczej bedziesz musiał po sklejeniu posmarowac całą 2 strone klejem bo jak ją bedziesz zdejmował to moze ci sie rozwalic i gry posmarujesz klejem 2 warstwe połóż na te część tą folie i cos ciezkiego bo inaczej Ci sie to wygnie. Sam probowałem :mrgreen:
Ale wiedz rownież, że zapalki musisz układac w cegiełkę oto link jak sie powinno to robić

http://poradniki.forum-zapalki.eu/poradnik.php?id=36

Powodzenia i wytrwałosci ;)

Skonczone:
4sebek4

Fanatyk

Postprzez Shtylet » środa, 9 lipca 2014, 11:51

Dzięki za zainteresowanie i przydatne rady :zdrowie:
Prace ruszyły już wczoraj. Wydaje mi się, że nie wychodzi to najgorzej i co ważne - zaczyna mnie to coraz bardziej rajcować ;)
Już niedługo postaram się wrzucić pierwsze zdjęcia z budowy.
Shtylet

Uczeń

Postprzez 4sebek4 » środa, 9 lipca 2014, 14:50

Czekam na fotki a czy w tym domu będziesz robił podłogę?I na czym kleisz domek najpierw ściany i dopiero będziesz je ze sobą sklejania czy robisz na jakiejś dekturce. Jeżeli robisz na dekturce takiej pofalowanej to lepiej ją zmień wiem to od osób na forum że taka dekturka nie jest zbyt dobra zresztą mam ją na swojej 1 budowli :-D

[ Post made via Android ] Obrazek

Skonczone:
4sebek4

Fanatyk

Postprzez szymix7815 » środa, 9 lipca 2014, 17:53

4sebek4 co ty mu za rady dajesz z tą folią ? :facepalm:
Niech kleii nawet na kartce przyklejonej do czegoś sztywnego żeby się nie odkształciło i wcale ni musi jej zdrapywać papierem ścierny bo to będzie od środka :)
Zapraszam do oglądania i komentowania
Mały pierwszy domek
szymix7815

Doświadczony Architekt

Aktualnie buduję: Mały pierwszy domek
Imię: Szymon

Postprzez 4sebek4 » środa, 9 lipca 2014, 19:13

Szymix zalży z czego bedzie robil okna jezeli z czegoś przeźroczystego to bedzie widać papier a tak to od folii fajnie i szybko sie to odkleji i niebedzie z tym problemów typu zabawa z papierem ściernym.Zwlaszcza jezeli chce zamatowac oświetlenie w srodku.
I tu pytanie do Shyleta masz taki zamiar zrobić oswietlenie w domku?

Skonczone:
4sebek4

Fanatyk

Postprzez Shtylet » czwartek, 10 lipca 2014, 13:32

Nie planowałem robić w nim oświetlenia i chyba przy tym pozostanę.
Podłoga w środku będzie taka sama jak na podstawie.
Dziś skończę oklejać brzegi podstawy i wezmę się za powierzchnię górną.
Każdą ścianę zamierzam robić osobno i później wszystkie połączyć, natomiast w okna przykleję od wewnątrz kawałki okładki na książki/zeszyty.

Z czasem jest krucho, gdyż jestem w trakcie robienia prawka.. do tego dojdzie od poniedziałku praca + codzienne obowiązki.

W załącznikach zamieszczam pierwsze zdjęcia.

Pytanka:
- W jakiej temperaturze przechowywać klej? Buduję w pokoju na poddaszu i jest dość ciepło...
- Czy do konstrukcji ścian mogę użyć okładki zeszytu? Tej twardej.
Załączniki
zdj1.jpg
zdj2.jpg
zdj3.jpg
zdj4.jpg
zdj5.jpg
zdj6.jpg
Podstawa
Shtylet

Uczeń

Postprzez 4sebek4 » czwartek, 10 lipca 2014, 14:06

Widzę ze bardzo ładnie kleisz podstawę rowno w cegiełkę narazie wychodzi Ci to bardzo dobrze. Oby tak dalej. Do konstrukcji ścian mozesz uzyc tej folii od książek. Na tubce kleju powinno pisac w ilu stopniach trzymac. Jezeli tam niema napisane to na moim kleju wikolowym firmy dragon jest napisane że temperatura otoczenia oraz klejonych elementów powinna wynosić od 5+ stopni C do 30 stopni C . A przed uzyciem doprowadzic do temperatury pokojowej.

Skonczone:
4sebek4

Fanatyk

Postprzez Shtylet » czwartek, 10 lipca 2014, 15:21

Dzięki :-P
Tubka kleju niestety jest cała biała, bez żadnych napisów (klej dołączony do mebli), jednak żadnych niepożądanych efektów ubocznych po nim nie widzę więc chyba taka temperatura jest mu do zniesienia ;)
Shtylet

Uczeń

Postprzez szymix7815 » czwartek, 10 lipca 2014, 18:42

Do konstrukcji ścian użyj okładki twardej tak jak mówisz,jeżeli posłuchasz sebka i zbudujesz na folii to ci się powygina ściana gdy klej wyschnie ;)
Zapraszam do oglądania i komentowania
Mały pierwszy domek
szymix7815

Doświadczony Architekt

Aktualnie buduję: Mały pierwszy domek
Imię: Szymon

Postprzez Sarna » piątek, 11 lipca 2014, 09:15

Ja się wypowiem, że okładka, nawet tekturowa jest w stanie się wygiąć, tym zwłaszcza, że masz dużo okien i blisko siebie co przy małych i cienkich ścianach wygina się jak cholera, spróbuj może, od wewnątrz przykleić zapałki, parę w pionie i przy pomocy poziomicy małej czy jakichś narzędzi, linijki czy coś trzymać ścianę w pionie, jako, że masz mało czasu, to budowanie w nie wielkich ilościach powinno pomóc trzymać to w rysach bez tektur, nawet wspomóc się możesz jakimś klocem, blokiem wyższym do trzymania prostego kąta czy sprawdzania ściany.
Sarna

Uczeń

Aktualnie buduję: Rogaty Gród - Władca Pierścieni
Imię: Mariusz

Następna strona

Powrót do Upadłe

• Reklama
tekst alternatywny

Sklep modelarski Agtom.eu - Modele do sklejania, farby modelarskie, narzędzia i materiały. tekst alternatywny tekst alternatywny