swiat-zapalek

Wywiad z dnia: 25 marzec 2012
forum-zapalki.eu: Witam. Czy zechciałbyś odpowiedzieć na kilka pytań do gazetki swiat-zapalek?
Wiesław Marek ”Ge-Minus” Łaszkiewicz: Witam i pozdrawiam wszystkich wielbicieli rękodzieła artystycznego. Z miłą chęcią udzielę wywiadu dla waszej gazetki.

Dziś mamy dla was ogromną niespodziankę, ponieważ wywiad będzie przeprowadzony z osobą z poza forum ;) Jest nią Wiesław Łaszkiewicz.

forum-zapalki.eu: Na dobry początek opowiedz coś nam o sobie. Gdzie mieszkasz, czym się aktualnie zajmujesz?
Ge-Minus: Nazywam się Wiesław Marek Łaszkiewicz. Urodziłem się na Roztoczu w Szczebrzeszynie, wiesz tam gdzie jest ten chrząszcz w trzcinie. Mój pseudonim artystyczny, który nadał mi mój mistrz i nauczyciel z Hamburgato Ge-Minus. Jestem mistrzem rękodzieła artystycznego. Prowadzę pracownię rękodzieła artystycznego im. Benedykta XVI w Niedzieliskiej Kolonii, a w skrócie ,,NK” Poland. Obecnie choruje i jestem osobą niepełnosprawną ze stopniem ,,Znacznym” i jestem dializowany 3 lub 4 razy w tygodniu. Oczekuję na przeszczep nerki w Warszawie. Nie powiedziałem Ci, że na Roztoczu tylko się urodziłem a młodość i wiele lat życia spędziłem na zachodzie naszego kraju, to tam zaraziłem się rękodziełem, tam przez dłuższy czas mieszkałem, to tam spotkałem odpowiednich ludzi i tam spotkałem Niemca mojego późniejszego nauczyciela i dystrybutora moich prac na zachód, bo w Polsce moich prac nie sprzedawałem.

forum-zapalki.eu: Z tego co mi wiadomo to miałeś wypadek, ucierpiała prawa dłoń. Jak sobie z tym radzisz? Czy wypadek zmienił coś w twoim życiu?
Ge-Minus: Tak miałem wypadek. Było bardzo źle już brakowało tylko dwóch dni do amputacji dłoni. Trwało to prawie rok. Potworny ból i cierpienie, przez ostatnie pół roku nie spałem, tak silny był ból. Ciało gniło na żywym człowieku, a stan zapalny mijał łokieć, to wtedy stało się coś wspaniałego i niezwykłego to matka święta uratowała mi dłoń dwa dni przed amputacją, a lekarze rozkładali ręce i medycyna była bezradna. Zapomniałem Ci powiedzieć, że w tym domu, w którym teraz jesteś i przeprowadzasz ten wywiad ukazuje się Matka Boska. Jest to Matka Boża różańcowa ta sama, która objawiła się trójce pastuszków w Fatimie. Widzisz mnie ze sprawną prawą ręką, która miała być amputowana. Nie zauważyłeś, małego ołtarzyka na oknie z wizerunkiem Matki Boskiej to na jej cześć tutaj przychodzą niektórzy mieszkańcy, aby się do naszej matki modlić.

swiat-zapalek swiat-zapalek Wiesław Łaszkiewicz i replika kościoła pw. Świętego Mikołaja

Ge-Minus: W młodości moim zainteresowaniem były stare cywilizacje m.in. Inkowie i Majowie. Następnie były piramidy egipskie. Prowadziłem wiele badań na temat piramid. Interesowałem się także kosmosem.

forum-zapalki.eu: Czy byłeś zadowolony z efektu budowy pierwszego modelu? Nie miałeś nutki zniechęcenia, że to jednak nie trafione zainteresowanie?
Ge-Minus: Nie miałem zniechęcenia. Rękodzieło zapałczane wciąga i każdy wykonany element cieszy, ponieważ budowla wciąż rośnie i zachwyca oko.

swiat-zapalekforum-zapalki.eu: Ile posiadasz modeli na swoim koncie?
Ge-Minus: Nigdy tego nie liczyłem, ale bardzo wiele.

forum-zapalki.eu: W młodości miałeś jakieś inne zainteresowania?

forum-zapalki.eu: Niezapomniany komentarz na temat budowli?
Ge-Minus: Komentarzy miałem bardzo wiele… Dziękuje agencji Reuters za przeprowadzenie pięknego wywiadu, który był wyemitowany w Ameryce Północnej i Południowej, a także w Australii.

forum-zapalki.eu: W jaki sposób zabezpieczasz modele?
Ge-Minus: To jest tajemnica moja i Niemca z którym to rozpracowałem.

forum-zapalki.eu: Jakie budowle najbardziej lubisz robić?
Ge-Minus: Najbardziej lubię robić budowle barokowe.

forum-zapalki.eu: Jaki był Twój pierwszy model i kiedy go zbudowałeś?
Ge-Minus: To był koniec lat 70-tych, a były to Łazienki Królewskie w Warszawie.

forum-zapalki.eu: Jak się przygotowujesz do zrobienia jakiegoś modelu? Sporządzasz schematy?
Ge-Minus: Robię materiał fotograficzny i niektóre ważniejsze elementy szkicuje.

forum-zapalki.eu: Jakich narzędzi używasz przy budowie?
Ge-Minus: Narzędzia sam sobie wykonuję np. nóż do cięcia zapałek wykonany jest z przedwojennej brzytwy angielskiej.

swiat-zapalek swiat-zapalek swiat-zapalek swiat-zapalek swiat-zapalek

forum-zapalki.eu: Kościół p.w. św. Mikołaja w Zamościu został zbudowany z 500.000 elementów – w jakim tempie go robiłeś? Ile czasu zajęło Ci wykonanie go w całości?
Ge-Minus: Pytasz o kościół św. Mikołaja… Wszystkie 500.000 elementów wykonałem oczywiście w odpowiedniej skali. Praca do najwyższego punktu ma 118cm. Pracowałem po 16 godz. dziennie. Wykonanie podstawy, która jest zarazem pulsarem magomidy z dokładnością którą widziałeś, wykonanie oświetlenia wentylacji grawitacyjnej zajęło 3 lata.

forum-zapalki.eu: Jaki element tej budowli sprawił Ci największy problem?
Ge-Minus: Znam już wszystkie tajniki rękodzieła, więc nie miałem większych problemów. Tylko wiele czasu zajęło wyginanie elementów na kopułę Morandowską.

forum-zapalki.eu: Która część modelu według Ciebie jest najciekawsza?
Ge-Minus: Najciekawsza jest kopuła. Morando słynie z kopuł.

forum-zapalki.eu: W planach masz zrobienie 28 kościołów z Lubelszczyzny. Skąd narodził się taki pomysł i komu chcesz je ofiarować?
Ge-Minus: Na początku odpowiedzi sprostujmy pytanie ;) Nie z Lubelszczyzny a z całej Polski planuję zrobić nasz najpiękniejsze kościoły. Pytasz o plany jedynej kolekcji na świecie, jest ona na cześć naszego wspaniałego Polaka Jana Pawła II. Mogę Cię zapewnić, że drugiego takiego już się nie doczekamy. 28 bo tyle trwał jego pontyfikat.

forum-zapalki.eu: Znasz jakichś modelarzy z poza Polski?
Ge-Minus: Było nas trzech: Pier z Paryża, Kórt z Niemiec i ja z Polski. Niestety oni już nie żyją, zostałem sam w Polsce z tej trójki.

swiat-zapalek swiat-zapalek swiat-zapalek
W przyszłości chciałby wykonać repliki 28 najpiękniejszych kościołów w Polsce, które mógłby przekazać papieżowi Benedyktowi XVI

forum-zapalki.eu: Kleisz od długiego czasu. Masz jakieś swoje tajne patenty?
Ge-Minus: Tak wiele, sami odkryliśmy od wykonania kleju, gięcia zapałek na sucho do postarzania budowli np. o 100 czy 200 lat. Przykładem jest kościół z Zamościa, który został postarzony o 100 lat. Proces postarzenia rękodzieła o 100 lat trwa około 3 miesięcy, ale to tajemnica i zdradzę ją tylko przyszłemu mistrzowi, który zajmie moje miejsce.

forum-zapalki.eu: Próbowałeś sprzedać jakiś model w Polsce lub za granicą?
Ge-Minus: Mówiłem już, że dystrybucją zajmował się Niemiec z Habsburga. W Polsce nie sprzedawaliśmy. Myśmy mieli tylko pracować. Prace szły na zachód.

forum-zapalki.eu: Czy robisz modele na zamówienie? Jeśli tak to jaki ostatni zrobiłeś lub jaki masz aktualnie zamówiony?
Ge-Minus: tak, jeśli znajdzie się kolekcjoner. Właśnie teraz wykonuję XVI wieczny barokowy pałac rodziny Zamoyskich.

forum-zapalki.eu: Jakich używasz zapałek?
Ge-Minus: Pytasz jakich używam zapałek… Używam zapałek z siarką. Najlepsze na świecie są zapałki wyprodukowane w ZPZ Czechowice, te które jadą na zachód jako zapałki reklamowe do różnych hoteli, restauracji czy modeli. W Polskim kiosku ich nie kupisz. Zresztą ci je pokazywałem, a otrzymałem je od Pana dyrektora tych zakładów i za to mu bardzo dziękuję.

swiat-zapalek swiat-zapalek swiat-zapalek swiat-zapalek swiat-zapalek

forum-zapalki.eu: Czy chciałbyś przekazać jakąś dobrą radę młodym modelarzom?
Ge-Minus: Każdy kto chce pracować przy rękodziele artystycznym musi być bardzo opanowany. Nie wolno się denerwować. Dlatego ja zawsze wykonuję dwie prace jednocześnie, jeśli coś nie wychodzi to odkładamy tę pracę i bierzemy się za inną tam są inne elementy przez co odpoczywamy od tamtej pracy, po jakimś czasie powracamy do poprzednika. Ważna jest umiejętność obserwacji i zapamiętywania poszczególnych elementów danej budowli. Tak uczył mnie Niemiec. Wiele godzin kazał mi obserwować dany obiekt, a później kazał mi zamknąć oczy i opisać element wskazany przez niego. Zawsze powtarzał ,,Wieslaw musisz go zobaczyć w umyśle bo inaczej go nie zrobisz”. Bardzo odradzam dłuższa pracę przy oświetleniu elektrycznym. Pracujcie tylko przy słońcu bo tego światła nic nam nie zastąpi, a można uszkodzić sobie wzrok i później będziecie chodzić w okularach. Dlatego to odradzam, tylko przy słońcu!!!

forum-zapalki.eu: Jaki model polecasz tym początkującym? Rady dla początkujących?
Ge-Minus: Coś małego, zacznijcie od chaty góralskiej takiej na początek bez balustrad, werand i balkonów, sama chata.

forum-zapalki.eu: Chciałbyś coś na koniec dodać od siebie lub kogoś pozdrowić?
Ge-Minus: Na koniec chciałbym bardzo serdecznie pozdrowić wszystkich z gazetki swiat-zapalek i wszystkich użytkowników forum-zapalki.eu, tych którzy oś kleją jak i tych którzy tylko lubią oglądać. Bardzo gorące pozdrowienia z Roztocza z poważaniem Mistrz rękodzieła artystycznego Ge-Minus (WMŁ). PoZdRaWiAm!!!

forum-zapalki.eu: Dziękuję Ci bardzo za udzielenie wywiadu. Był to dla mnie wielki zaszczyt. Chciałbym Cię zaprosić na forum zapałczane, gdzie wszyscy publikują swoje dzieła. www. forum-zapalki.eu

Dokończ zdanie:
Sensem życia jest wyuczenie i znalezienie mistrza.
Moim marzeniem jest znalezienie godnego następcy czyli mnie.
Nie lubię kiedy pada deszcz.
Gdy mi smutno to się modlę.
Gdy myślę o szczęściu widzę na Ziemi nie ma szczęścia.
Najbardziej nudzi mnie gdy nie mam żadnego zajęcia.
Wymarzone wakacje chciałbym spędzić nie jeżdżę na wakacje


Autor: przemusss123