Jak wykonać zniekształcenia elementu?


    Dzisiaj zaprezentuję jak można w miarę najprościej wykonać zniekształcenia, akurat w moim przypadku w danym elemencie modelu.

    Mając projekt, zdjęcie elementu który będziemy wykonywać, poleciłbym najpierw wykonać model z papieru, lub też rysunek poglądowy, przekroje - które pomogą nam w zorientowaniu się przy dalszej pracy. Oczywiście nie mogą być one zrobione od ręki, tylko możliwie jak najdokładniej z odwzorowaniem realnym długościom, którymi się posługujemy.

swiat-zapalek

    Zaczynamy zabawę z zapałkami. Pracę zaczynamy najlepiej od dołu, ułatwi nam to pracę. Krzywizny tworzymy na zapałkach poprzez nadłamywanie i układanie według narysowanych planów a także wszelkich innych posiadanych informacji(zdjęcia, projekt). Sklejamy kolejne zapałki, wzorując się na naszych planach. Czerwoną linią pokazana jest linia główna, tak jak wszystko powinno przebiegać po wyszlifowaniu. Musimy uważnie doklejać kolejne zapałki, gdyż potem może się okazać, że po wyszlifowaniu wszystko będziemy musieli zaczynać od nowa(albo naprawiać), bo jedna zapałka została sklejona nie tam gdzie powinna być.

swiat-zapalek
swiat-zapalek swiat-zapalek swiat-zapalek

    Następną rzeczą jest szlifowanie. W zależności od planowanej grubości, używamy różnych narzędzi. Chcąc przy końcowym efekcie mieć 1/4 grubości zapałki użyłem szlifierki z grubym papierem ściernym. Zaczynamy zabawę ze szlifowaniem, opierając się wyłącznie na projekcie, czy zdjęciu które posiadamy. Należy szlifować uważnie, by nie zdeformować elementu. Jeśli osiągniemy efekt docelowy, należy przeszlifować słabym papierem ściernym, by pozbyć się "paprochów".

swiat-zapalek swiat-zapalek swiat-zapalek swiat-zapalek

    W gruncie rzeczy nie jest to trudne, ale bardzo czasochłonne. Efekty możecie zobaczyć poniżej. Jeżeli tworzymy duży element, dłuższy niż 1 zapałka, należy to robić wyłącznie systemem (obrazek najniżej), gdyż przy szlifowaniu zapałki mogą nie wytrzymać naporu i tylko niepotrzebnie będziecie się męczyć.

swiat-zapalek swiat-zapalek swiat-zapalek swiat-zapalek


Autor: abuK