facebook   youtube   gazetka   sklep  


PATYCZKI MODELARSKIE 43mm Oferta dla forumowiczów WEJDŹ TUTAJ

Narzędzia

Moderator: Moderator

Narzędzia

Postprzez Nagus07 » poniedziałek, 2 listopada 2015, 12:17

Obrazek
Na początku nasz arsenał jest bardzo mały, każdy z nas tak zaczynał. Po kilku miesiącach uzbieramy dużo narzędzi, większość z nas ma już mały warsztacik w pokoju.

Noze segmentowe, nożyczki i skalpel
Noże segmentowe wykorzystuje się do obcinania masy zapalającej i różnych elementów, są ostrzejsze od nożyczek. Ważne jest to, aby ostrza były ostre. Jeżeli będą tępe, zapałki będą nadłamywane, zamiast cięte.
Skalpel osobiście polecam firmy OLFA. Będziemy mieli pewność, że posłużą nam przez długi czas i będą bardzo dokładnie wykonane. Niestety ich ceny są dość wysokie w porównaniu ze zwykłymi nożami. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na w/w sprzęt w tedy wybieramy tańsze narzędzia. Na początek odpowiednim rodzajem skalpela może być ten o symbolu AK-3 firmy OLFA – jeśli decydujemy się na tą firmę. Jednak tańsze nie oznacza od razu jakiegoś "badziewia"... skalpel chirurgiczny + ostrza to też bardzo dobre rozwiązanie.
Nożyczki takie jakie mamy pod ręką, ostre.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Mata modelarska
Mata będzie chronić nasze biurko oraz zapobiegnie zbyt szybkiemu tępieniu się naszego skalpela.
Aby mieć dobrą matę powinno się sprawdzić ją (jeśli własnoręcznie dokonujemy zakupu). Jeśli mamy do czynienia z taką od firmy OLFA to nie ma się czego obawiać. Jednak kiedy kupujemy produkt jakiejś inne firmy warto sprawdzić jak się wygina. Dobra mata nie powinna składać się nam w ręce jak kartka papieru offsetowego i i nie powinna być też sztywna jak blacha. Najczęstsze używane maty mają wymiary A4 i A3.
Obrazek

Szyba 4mm
Jeżeli mata modelarska przewyższa nasze fundusze, dobrym zamiennikiem jest szyba zakupiona w jakimś zakładzie szklarskim.
Obrazek


Narzędzia kreślarskie
Różnego rodzaju ołówki, linijki, ekierki, cyrkiel, suwmiarki i długopisy. Przydają się do mierzenia elementów i rysowania planów.


Papier ścierny
Wykonanie z zapałek idealnie gładkiej powierzchni nie jest możliwe. Zapałki są tworzone do innych celów niż modelarstwo. Z pomocą przychodzi nam papier ścierny. Dzięki niemu możemy zeszlifować zapałki i uzyskać bardzo gładką powierzchnią.
Możemy szlifować arkuszami ściernymi, gąbkami lub specjalnym dyskiem polerskim z krążkiem ściernym.
Na samym początku naszej przygody z modelarstwem zazwyczaj szlifujemy zwykłymi arkuszami papieru ściernego trzymanego ręką. Urywamy mały kawałek i dociskamy do powierzchni palcami. Zazwyczaj zaczynamy od P60 - P80. Jest to początkowy etap, najdłuższy. Dalej P120, P240, a na końcu P400 - P600.
Dla bardziej zaawansowanych polecam wiertarkę + dysk polerski. Szlifujemy powyżej P120, gdy zastosujemy P60 lub P80 zapałki mogą zostać wyrwane. Wiertarkę można położyć na krawędzi stołu i mamy wolną rękę.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Lakier bezbarwny
Aby nasze dzieło przetrwało lata trzeba je dobrze zabezpieczyć przed zgubnym działaniem promieni słonecznych, wilgoci, kurzu. Do zakonserwowania makiety posłuży nam lakier bezbarwny. Można kupić lakiery w aerozolu lub takie, które nakłada się pędzlem. Po lakierowaniu nasza budowla będzie ładnie wyglądać.
Obrazek

Szpachla
Substancja nakładana na podłoże w celu wypełnienia uszkodzeń i ubytków, jego wyrównania i wygładzenia. Do zdobycia w sklepach budowlanych o różnych kolorach. Nie zalecam jej używania (po lakierowaniu będzie się rzucać w oczy).
Szpachlę można zastąpić mieszaniną wikolu i trocin.
Obrazek

Tektura i karton
Zbierajmy wszystkie tektury i kartony różnej grubości, przydają się do wykonywania szkieletu i wręg.
Tekturka musi być jednolita tzn. taka jak np opakowanie po ryżu/proszku itp. unikajmy jak ognia tektury falistej ( opakowanie po butach itp. )
Obrazek

Piłka do metalu
Piłka do metalu jest świetna do wycinania elementów.
Obrazek

Piłka włosowa ręczna
Również świetnie przydaje się do wycinanie elementów. Jest mniejsza dzięki czemu łatwiej nią dojść do miejsc gdzie nie da się piłka do metalu
Obrazek

Pilniki, iglaki
Do wykończania małych elementów świetnie nadają się iglaki. Można nimi uzyskać różnorodne kształty.
ObrazekObrazek

Zaciski, klamerki, pincety
Do przytrzymywania różnych elementów używamy klamerek, zacisków i pęset.
ObrazekObrazekObrazek

Multiszlifierka
Drogim urządzeniem, ale bardzo przydatnym jest multiszlifierka. Można wykonywać nią wiele elementów, wiercić i frezować.
ObrazekObrazek

Druty, pędzelki itp.
Z drutów możemy robić ogrodzenia. Pędzelkami lakierujemy nasze modele.
Obrazek
Załączniki
Piła_włosowa_Fot.-Bahco.jpg
Piła_włosowa_Fot.-Bahco.jpg (20.85 KiB) Przeglądane 1062 razy
hartowana-szyba-208x200-mm-4mm.png
hartowana-szyba-208x200-mm-4mm.png (28.91 KiB) Przeglądane 1065 razy
Avatar użytkownika
Nagus07

Administrator
 
Posty: 563
Dołączył(a): środa, 14 stycznia 2009, 21:44
Lokalizacja: Wola
Imię: Przemko
Medale: 4
2 Miejsce NMR 2012 (1) Najlepszy model (3)

Powrót do Poradnik  • Reklama
tekst alternatywny

Sklep modelarski Agtom.eu - Modele do sklejania, farby modelarskie, narzędzia i materiały. tekst alternatywny tekst alternatywny
cron