facebook   youtube   gazetka   sklep  


PATYCZKI MODELARSKIE 43mm Oferta dla forumowiczów WEJDŹ TUTAJ

Klej

Moderator: Moderator

Klej

Postprzez Nagus07 » poniedziałek, 2 listopada 2015, 12:17

Obrazek
Do klejenia zapałek, podobnie jak i innych materiałów, komponentów z drewna potrzebny jest oczywiście klej. Przedstawię poniżej charakterystykę i dane ogólne 3 rodzajów, gdyż te są najbardziej popularne, najczęściej stosowane w modelarstwie.

Podział

Wikol
Najczęściej używany klej w naszym hobby. Po zaschnięciu jest przezroczysty. Wikol związuje już po kilku minutach, lecz pełną twardość osiąga po 24h. Na rynku są różne firmy, ale każdy z nich się nadaje do naszych celów.

Dozowanie:
Najlepiej nalać odpowiednią ilość kleju na podstawkę(np. zakrętka od słoika) i nakładać zapałką.
ObrazekObrazek

Klej polimerowy
Drugi klej jakiego używamy jest klej polimerowy. Od wikolu różni się tym, że od razu jest przezroczysty i strasznie się lepi do naszych zdolnych rączek :).

Dozowanie:
Najlepszym sposobem jest igła z strzykawką. Obie te rzeczy można kupić w aptece za grosze. Strzykawki są w różnych rozmiarach, ja najczęściej stosuję 5ml i 10ml. Igłę wybieramy największą jaka jest dostępna. Dozując klej polimerowy przez strzykawkę powinno go się rozcieńczyć denaturatem w proporcjach 1:3. Igłę można skrócić, lecz trzeba uważać aby nie zgnieść końcówki. Po skróceniu klej szybciej dochodzi do końca igły i łatwiej opanować jego wylewanie. Na opakowaniu producenci piszą, że klej ten jest drażniący, lecz jeszcze nikomu z nas nie udało się nim podrażnić.
ObrazekObrazek

Klej cyjanoakrylowy
Jest to klej rzadko stosowany w naszym modelarstwie, lecz napiszę o nim tutaj. Klej ten bardzo szybko wiąże, więc nie można go stosować przy każdym elemencie. Jest dość drogi, więc nie opłaca się klejenie nim dużych budowli. Ponadto wsiąka w drewno. Jeżeli mamy drobny element, to możemy nalać kilka kropelek na łączenia i wyszlifować.

Dozowanie:
Kleje cyjanoakrylowe nie rozpuszczają się, dlatego uważamy przy jego dozowaniu. I jedna uwaga odnośnie trzymania kleju cyjanoakrylowego, zawsze stawiamy go pionowo. Klej nie zasycha i zawsze możemy wykorzystać go do końca.
Obrazek
Avatar użytkownika
Nagus07

Administrator
 
Posty: 563
Dołączył(a): środa, 14 stycznia 2009, 21:44
Lokalizacja: Wola
Imię: Przemko
Medale: 4
2 Miejsce NMR 2012 (1) Najlepszy model (3)

Powrót do Poradnik  • Reklama
tekst alternatywny

Sklep modelarski Agtom.eu - Modele do sklejania, farby modelarskie, narzędzia i materiały. tekst alternatywny tekst alternatywny
cron