facebook   youtube   gazetka   sklep  

PATYCZKI MODELARSKIE 43mm Oferta dla forumowiczów WEJDŹ TUTAJ

[Wóz drabiniasty] - darek2

Moderator: Moderator

Postprzez jaffar » wtorek, 31 marca 2009, 18:01

A może one były wąskie tylko się rozjechały? :P
Pozdrawiam
Krzysiek

"Latam nisko i unikam radarów, odsiedzę swoje i znikam."
Michael Scofield - Prison Break
"Nie próbuj! Rób albo nie rób. Prób nie ma."
Yoda - Star Wars
jaffar

Administrator

Imię: Krzysiek

Postprzez darek2 » wtorek, 31 marca 2009, 22:41

:-D :-D :-D Wozy były budowane przez samego gospodarza - lotry , dennice , kłodnice , rozwory itp. kowal dorabiał potrzebne okucia i kiedyś koła te drewniane , koła gumowe to zawsze były elementy zdobyczne od czego tylko się dało tak mi opowiadał sąsiad przez miedze ;-)
darekW
darek2

Expert

Medale: 2
Najlepszy model (2)

Postprzez skorpion19882 » wtorek, 31 marca 2009, 23:32

a ja to mam przykre wspomnienia bo mi dyszel na zęby spadł ;D ale teraz wszystko dobrze jest :D
skorpion19882

Doświadczony Architekt

Postprzez darek2 » wtorek, 31 marca 2009, 23:54

Współczuje to bolało , w dzieciństwie każde wakacje spędzałem u dziadków na wsi , są i bolesne wspomnienia - wpadłem pod wóz pod koła
darekW
darek2

Expert

Najlepszy model (2)

Re: Wóz drabiniasty

Postprzez szary » poniedziałek, 10 stycznia 2011, 13:54

No i znalazłem ten temat w końcu, świetne prace, ja nie miałem takich kaskaderskich przygód z wozami ale muszę podobny w końcu zbudować na winietkę :)
Przyda się materiał poglądowy, pozdrawiam :)

ps:skorpion19882 - dyszel zazwyczaj znajduje się na małych wysokościach, coś Ty tam robił że Ci spadł na zęby :mrgreen:
Raz na wozie, raz pod wozem jak to mówią :twisted:
szary

Amator

Postprzez darek2 » wtorek, 11 stycznia 2011, 00:59

Służę radą i poradą ;-) wszystko zależy jak duży zamierzasz budować wóz
darekW
darek2

Expert

Najlepszy model (2)

Postprzez szary » wtorek, 11 stycznia 2011, 18:04

Do figurek 1:72, jeśli możesz to opowiedz na początek o kołach bo to ciężka cegłą dla mnie :)
Masz może fotki ze sklejania?
szary

Amator

Postprzez darek2 » środa, 12 stycznia 2011, 00:58

Ten model budowałem nie wiedząc jeszcze o takim forum więc fotek nie robiłem , mój model może być trochę za duży do skali 1/72 weź żołnierzyka w tej skali i przelicz wymiar . Rys. koło - koła są zrobione z dwóch zapałek wygiętych w półokrąg potem szprychy - kolor czarny , przykleiłem do osi koła i do obręczy , zapałkę na obręcze troszkę nożykiem ściąłem z grubości następnie wyginanie , mając sklejone koło ( wszystko co na kolor czarny ) na pilniczku do paznokci szlifowałem na grubość następnie dokleiłem kolejne szprychy - kolor czerwony , koło odłożyłem na co najmniej 24 godziny aby wszystko wyschło tak gotowe koło delikatnie szlifowałem na pilniczku do wymiaru gotowego
Załączniki
koło.jpg
darekW
darek2

Expert

Najlepszy model (2)

Postprzez szary » środa, 12 stycznia 2011, 16:18

O widzisz, jeszcze inaczej niż myślałem że robiłeś :) dzięki za graficzną podpowiedź, zaraz przetestuję Twój sposób.
Jeszcze jakbyś mógł, to opisz budowę podwozia, bo jest bardzo starannie zrobione.
To już będzie poradnik do budowy wozów :)
PS: Ciekawi mnie ta część która łączy tylne koło z nadwoziem, co to jest?
szary

Amator

Postprzez darek2 » czwartek, 13 stycznia 2011, 02:08

Dobrze niech będzie to taki poradnik :-D ;-)
Rysunek WÓZ
A- przodek , B - rozwora, trzyma cały wóz w całości, C - tylnica , na niebiesko zaznaczyłem oś koła , na czerwono miejsce na kłodnice .
Zdjęcia
1- widok ogólny wozu, 2- widok od przodu, tu widać przodek, koła przednie , mocowanie dyszla z tym było różnie ten wóz to już taka ulepszona wersja, te drabiny to takie lotry stąd taka nazwa wóz drabiniasty , deska na spodzie to dennica, lotry opierają się na takich pionowych kołkach to kłodnice ( czerwone B ) , 3- przodek , widać deskę na spodzie dennicę, mocowanie dyszla, lotry i kłodnice, 4- widok od tyłu, rozwora wychodziła na wylot przez tył, 5- widok od tyłu, 6- widok ogólny wozu stary tradycyjny typ, widać mocowanie dyszla ( ogólnie był wsuwany tylko w przodek bogatszy gospodarz stosował śruby jak na zdjęciu 2 ), widoczne są też orczyki, 7- widok na tył po zdjęciu dennicy, 8- widok od tyłu po zdjęciu dennicy widać dokładnie mocowanie całego wozu czyli widać rozworę, 9- widok od tyłu, 10- widok od tyłu, widok ogólny, 11- jakiś bliżej nieokreślony wóz widok od przodu, tutaj doskonale widać mocowanie dyszla tutaj jest on wsuwany, 12- widok na konstrukcję wozu drabiniastego, widać przodek z kołami, mocowanie dyszla - tutaj wsuwany, rozworę, tył z kołami i kłodnicę , 13- rysunek z instrukcji modelu plastykowego wozu, kilka ciekawych szczegółów numery A1-A2-A25-A24 to są postronki czymś musieli konia zaczepić do wozu, A13 dyszel , A4-A27 orczyk zaczepiano na nim postronki i konik mógł jechać , A3 ławka - woźnica musiał na czymś siedzieć, 14- ogólny widok modelu , widać tu dokładnie wszystkie elementy, 15- widok na tylnicę od dołu , widać koło lewe , dennicę u góry, ten otwór jest na rozworę a łańcuch służył do zaczepienia rozwory aby się nie wysunęła . Zaznaczam że w różnych regionach nazwy poszczególnych elementów wozu mogły się różnić .
Załączniki
WÓZ .jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
6.jpg (73.08 KiB) Przeglądane 3864 razy
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
darekW
darek2

Expert

Najlepszy model (2)

Postprzez szary » czwartek, 13 stycznia 2011, 12:59

No i mamy faktycznie obszerny poradnik odnośnie wozów, a jednocześnie przekonałem się że muszę jeszcze sporo poćwiczyć zanim się szarpnę na ten projekt.
Tak czy siak dzięki wielkie, teraz już ta konstrukcja praktycznie nie ma tajemnic.

pozdrawiam

ps: ostatnie zdjęcie chyba tłumaczy nieszczęście jakiego doznał skorpion19882 :)
szary

Amator

Postprzez darek2 » czwartek, 13 stycznia 2011, 13:17

Tak, niby taka prosta konstrukcja :-D budowa wozu była zawsze taka sama, zmianie ulegały tylko lotry i koła, później tak zwane gumowce czyli na kołach ogumowanych pochodzenia zdobycznego od różnego rodzaju pojazdów, miało to taką zaletę, że wozy poruszały się lżej i ciszej na kołach takich jak na zdjęciach zwane były żeleźniaki i bardzo klekotały, drugi mój model tu przedstawiony to gumowiec z lotrami zwykłymi .
darekW
darek2

Expert

Najlepszy model (2)

Postprzez szary » czwartek, 13 stycznia 2011, 14:03

Właśnie myślałem o tym, że całkiem łatwo w takim wozie jak twój pierwszy, można by te okucia żelazne zrobić z kartonu, z tym że Twoje wozy z pewnością miały być "koszerne" :) tylko z zapałek, ale ja chyba spróbuję jak już się za to wezmę.
Nie korciło Cię żeby zrobić do kompletu jakiś powóz? Po wpisaniu tego w google pokazują się naprawdę ciekawe projekty, ja to chyba na początek zrobię jakąś starą rikszę :)
szary

Amator

Postprzez darek2 » czwartek, 13 stycznia 2011, 14:13

Tak, myślałem nad tym teraz mam inne zajęcia ale pracuję pomału nad projektem jakiegoś powozu oraz nad innymi wozami konnymi, mam na ukończeniu wóz zwany lgi pracuję nad kołami do niego . Mam też w kolekcji tej wielkości sanie .
darekW
darek2

Expert

Najlepszy model (2)

Postprzez szary » czwartek, 13 stycznia 2011, 14:30

Wrzuć fotkę tych sań jak możesz, bo ja zrobiłem takie na maksa uproszczone, a jestem Ciekaw jak to wyszło w Twoim wykonaniu i jak wiele różnic konstrukcyjnych jest między wozem a saniami.
szary

Amator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy

• Reklama
tekst alternatywny

Sklep modelarski Agtom.eu - Modele do sklejania, farby modelarskie, narzędzia i materiały. tekst alternatywny tekst alternatywny