facebook   youtube   gazetka   sklep  

PATYCZKI MODELARSKIE 43mm Oferta dla forumowiczów WEJDŹ TUTAJ

!!! Ostrzeżenie przed tekturą falistą !!!

Moderator: Moderator

!!! Ostrzeżenie przed tekturą falistą !!!

Postprzez Illuminati75 » piątek, 11 lutego 2011, 13:46

Kolega darek2 zasugerował mi wstawienie tego tematu.

Otóż nagminnym błędem popełnianym zwłaszcza przez początkujących modelarzy jest minimalizacja kosztów, a co za tym idzie, oszczędność środków w wyborze materiału. W konsekwencji tego za podstawy modeli wybierają karton wątłej sztywności, tekturę falistą. Niestety jest to podstawowy błąd na starcie. Podłoże to jest mało stabilne, gnie się itd. W przypadku tak zaawansowanych budowli jad stadiony, gdzie zazwyczaj dookoła obiektu stawia się podpory, ten błąd przy wyborze podstawy decyduje praktycznie o wszystkim.

Dlatego radzimy:
Nie kombinujcie z takim tanim zamiennikiem. Używajcie sklejki, płyty wiórowej, nawet płyty gipsowo-kartonowej czy choćby pojedynczej płytki ceramicznej (popularny gres ma wymiary 30 x 30 cm, 40 x 40 cm), czegokolwiek, ale sztywnego. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że jak zrobicie dobry model to długo on przetrwa. Najważniejsze są fundamenty...
Nur die Spur H0.
Elite Modell Eisenbahn
Illuminati75

Przyjaciel Forum

Re: !!! Ostrzeżenie przed tekturą falistą

Postprzez Maxx12 » piątek, 11 lutego 2011, 14:50

Dokładnie, ja chciałem wybudować stadion na takiej tekturze jednak już przy rysowaniu szkieletu się wyginała i zainwestowałem w sklejkę, która jest b. dobrą podstawą wg. mnie.
Maxx12

Modelarz-Amator

Postprzez mopsiok » piątek, 11 lutego 2011, 17:24

Skoro już powstał temat o tekturze falistej to dodam coś od siebie. Oczywiście jeśli chodzi o statki, przez stadiony już przelecieliśmy. Jeśli już naprawdę (naprawdę) nie ma się z czego zrobić to można wykorzystać nawet i tę tekturę. Nawet da się na niej kleić. Tylko przed wycięciem wręg (a najlepiej jeszcze przez ich przerysowaniem) wypadałoby taką tekturkę spłaszczyć. Ale nie w jednym miejscu, bo to nie ma sensu - na całej powierzchni. Tak powstały twór, jakże niepożądany przez stadionowiczów, może służyć jako całkiem wdzięczny materiał do wykonania wręg. Ale, tak jak napisałem, tylko w ostateczności.
Obrazek
Zapraszam do mopsowych poradników: viewtopic.php?f=108&t=2966
Zapałki, elektronika i inne dziwadła: Jutub

Buduję: C-130 Herkules
Ukończone: KLIK
mopsiok

Przyjaciel Forum

Aktualnie buduję: C-130 Hercules
Imię: Patryk
Medale: 2
1 Miejsce NMR 2011 (1) Najlepszy model (1)

Postprzez Martin » piątek, 11 lutego 2011, 18:20

mopsiok napisał(a):Tylko przed wycięciem wręg (a najlepiej jeszcze przez ich przerysowaniem) wypadałoby taką tekturkę spłaszczyć. Ale nie w jednym miejscu, bo to nie ma sensu - na całej powierzchni. Tak powstały twór, jakże niepożądany przez stadionowiczów, może służyć jako całkiem wdzięczny materiał do wykonania wręg. Ale, tak jak napisałem, tylko w ostateczności.

Obawiam się, że nie masz racji, przynajmniej w kwestii budowy wręg pancerników/ większych modeli okrętów. Spłaszczoną tekturę falista można co najwyżej wyrzucić.
Nie wiem czego tak na nia narzekacie - nie jest to najlepszy materiał do budowy jednak po zastosowaniu technik wzmacniających i odpowiednim doborze tektury falistej, budowa wręg dużego okrętu jest o niebo szybsza,łatwiejsza niż wycinanie ich ze sklejki, drewna czy innych wynalazków. Sprawdzone w praktyce. ;-)
Martin

Amator

Imię: Marcin

Postprzez Illuminati75 » piątek, 11 lutego 2011, 18:54

Spójrzcie z technologicznego punktu widzenia. Tektura falista składa się z 3 warstw:

- warstwa wierzchnia,
- rdzeń,
- warstwa spodnia.

Przyjmijmy zgniatanie rdzenia. W czystej teorii wygląda to tak, że nawet składając rdzeń (co jest niewykonalne) na przemian - raz rząd w lewo, raz w prawo (prostopadle do linii fali w rdzeniu), można uzyskać (nadal teoria) co najwyżej bardzo rozciągniętą linię falistą o kątach płaszczyzny nie 180, a około 175 stopni (kąt pomiędzy rzędami fal).

Tyle z moich dywagacji. NIE POLECAM TEGO MATERIAŁU DO NICZEGO. Lepiej stracić by zyskać. Chcecie dobrą tekturę? Blok techniczny, klej w sztyfcie. Smarować każdą kartkę, naklejać jedną na drugą. Nawet 10 kartek z bloku. Na noc dociążyć równomiernie (po całości koniecznie) ciężarem powiedzmy 20kg i rano mamy płytę zadanej powierzchni, grubości, twardej prawie jak sklejka.

Ma ktoś kontrargument?
Nur die Spur H0.
Elite Modell Eisenbahn
Illuminati75

Przyjaciel Forum

Postprzez mopsiok » piątek, 11 lutego 2011, 20:41

Pomysł z tekturą typu "do it yourself" brzmi realnie :D. Można kiedyś spróbować.
Martin, faktycznie, spłaszczoną tekturę falistą stosowałem do jachtu, ale on nie jest zbyt dużych rozmiarów (36.5 cm długości), a na dodatek z tego co pamiętam to przyklejałem na nią jeszcze kartkę z bloku technicznego i wydrukowany element. Ale trzymało odpowiednio. Nie wiem jak przy większych powierzchniach. Jednak rację trzeba przyznać, tektura falista odpowiedniej grubości wykorzystana w odpowiednich miejscach niekoniecznie jest do niczego (chociażby nasze wręgi), ale temat powstał w dziale "stadiony", i stadionów się tyczy. I chyba nie ma się czemu dziwić w tym, że jako podstawa się po prostu nie nadaje... można oczywiście skleić dwie obrócone względem siebie o 90 stopni, ale równie dobrze można zrobić sposobem Illuminatiego. Bo ten z kolei brzmi nieźle ;).
Obrazek

mopsiok

Przyjaciel Forum

Postprzez Martin » piątek, 11 lutego 2011, 22:00

Illuminati75 napisał(a):Spójrzcie z technologicznego punktu widzenia. Tektura falista składa się z 3 warstw:

- warstwa wierzchnia,
- rdzeń,
- warstwa spodnia.

Podwójne i potrójne tektury mają ich więcej i są wytrzymalsze. Wszystko zależy od typu tektury, więc rozważania technologiczne i teoretyczne nie mają sensu, szczególnie jak ktoś nie używał tego materiału w praktyce w modelarstwie zapałczanym ;-).

Illuminati75 napisał(a):- warstwa spodnia. Blok techniczny, klej w sztyfcie. Smarować każdą kartkę, naklejać jedną na drugą. Nawet 10 kartek z bloku. Na noc dociążyć równomiernie (po całości koniecznie) ciężarem powiedzmy 20kg i rano mamy płytę zadanej powierzchni, grubości, twardej prawie jak sklejka.

Osobiście nie widze sensu, żeby się w to bawić. Jak ktoś usilnie potrzebuje takiego materiału to niech sobie kupi tekturę modelarską na allegro za 2,15-2,5zł format B3. Sam wykonywałem z tej tektury teraz szkielet mniejszego modelu Titanica (95cm) i jestem zadowolony. Pomijając, że profesjonaliści kartonowi tylko ją stosują. Mozna ją ciąć spokojnie standardowym nożem segmentowym 18 mm.
Twój sposób jest ciekawy oraz praktyczny, ale jak wykonuje zaawansowany duży model to wole dobrać odpowiednią tekturę falistą i z tego robić szkielet, nie tracąc czasu na klejenie karteczek.

Oczywiście cały czas mówię o tekturowych wręgach w dużych modelach okrętów, mimo że to inny temat. Na podstawę do czegokolwiek to się za bardzo nie nadaje, szczególnie budowli. Chociaż tu też był dyskutował.
Z drugiej strony płytek ceramicznych tez nie polecam..;-)Już lepiej dobrac dyktę lub jakaś sklejkę, jeśli ktoś dysponuje czymś takim. Styropian prasowany "pomalowany" vikolem też zdaje egzamin, jednak zalezy od grubości.

Panuje w modelarstwie opinia, że dobry modelarz zrobi wszystko ze wszystkiego, i nie ma lepszych lub gorszych materiałów tylko brak doświadczenia w tej materii ;-)
Pozdrawiam
Martin

Amator

Imię: Marcin

Postprzez szczep_ » sobota, 26 lutego 2011, 16:29

W niedalekiej przyszłości mam zamiar wziąść się za budowę stadionu narodowego, żeby wszystko było ładnie chce tak jak mówicie zainwestować w jakąś sklejkę/płytę wiórową. Dlatego ma pytanie. Czy w sklepie typu OBI kupię coś takiego, tylko nie całą płytę 250cm x 250cm bo wyjdzie mnie to majątek (jakieś 90zł ;)) tylko przyciętą płytę o wymiarach 80cm x 60cm (jakieś 0,5m2). Chodzi mi po prostu o to czy przytną mi tę płytę przy zakupie 0,5m2 czy muszę kupywać całą. Chyba napisałem jasno. Jak nie to wytłumaczę.

Pierwszy post na forum więc witam.

Mam nadzieję, że dobry temat.
szczep_

Nowy

Postprzez Illuminati75 » sobota, 26 lutego 2011, 16:40

Kupisz. Jakaś inna cena będzie z m2 i coś zapłacisz za cięcie. A może kup gotową półkę do szafy z wiórówki 18mm. Taki wymiar może być ogólnie dostępny lub wymiarowo podobny.
Nur die Spur H0.
Elite Modell Eisenbahn
Illuminati75

Przyjaciel Forum

Postprzez mopsiok » sobota, 26 lutego 2011, 17:04

Chyba lepiej będzie pójść do sklepu stolarskiego/meblowego. Prosisz o sklejkę zadanej grubości i wymiarów, a oni Ci odpowiednio docinają. Mnie cięcie kosztowało jakieś 5-10 złotych z tego co pamiętam.
Obrazek

mopsiok

Przyjaciel Forum

Postprzez Gerey » sobota, 26 lutego 2011, 17:13

Ja w Obi dostałem sklejkę 7-warstwową 50x70cm za 13 zł z groszami, ucięli mi na odpowiedni wymiar. Poszukaj takiej kupki ze ścinkami, tam są nie potrzebne im ścinki po niższej cenie. Ja skorzystałem z właśnie takiej okazji ;)
Gerey

Przyjaciel Forum

Postprzez Voldo » wtorek, 1 marca 2011, 18:25

Ja jak potrzebowałem sklejki, to poszedłem sobie do Castoramy i ucięli za darmo. A przynajmniej tak wyglądało z rachunku :)
Obrazek
Voldo

Modelarz-Amator

Postprzez kemociarz » wtorek, 1 marca 2011, 18:56

A jak ja kupowałem w L-M to mi dali całą i powiedzieli, że piła jest przy wyjściu...
"Krytykować – to znaczy dowieść autorowi, że nie robi tego tak, jakbym ja to zrobił, gdybym potrafił."

Aktualnie tworzę Galeon Wodnik, co będzie dalej, przyszłość pokaże.
kemociarz

Fanatyk

Postprzez ktostam » czwartek, 12 maja 2011, 08:03

Illuminati75 napisał(a):Kolega darek2 zasugerował mi wstawienie tego tematu.

Otóż nagminnym błędem popełnianym zwłaszcza przez początkujących modelarzy jest minimalizacja kosztów, a co za tym idzie, oszczędność środków w wyborze materiału. W konsekwencji tego za podstawy modeli wybierają karton wątłej sztywności, tekturę falistą.(...)

Nie do końca kolego Illuminati75 ;-) tektura falista potrafi być "sztywna" :-)
Illuminati75 napisał(a):Spójrzcie z technologicznego punktu widzenia. Tektura falista składa się z 3 warstw:

- warstwa wierzchnia,
- rdzeń,
- warstwa spodnia.(...)

Nie do końca kolego Illuminati75 ;-) tektura falista nie składa się tylko z 3 warst :-)
a to trochę więcej informacji http://www.poltech-smar.com/img/documents/104.pdf :-)
tektura potrafi być bardzo wytrzymała, np 5 warstwowa z papierów krafliner (info w linku) ma FCT ok 13000 Nm/m2 :!: przy gramaturze ok 1000 g/m2
z takiej tektury robi się regały :-)
więc przyznaję racje koledze
Martin napisał(a):Podwójne i potrójne tektury mają ich więcej i są wytrzymalsze. Wszystko zależy od typu tektury, więc rozważania technologiczne i teoretyczne nie mają sensu, (...) ;-).

I proszę kolego Illuminati75 nie pisz "rdzeń" bo jak to jakiś fachowiec (taki jak ja ;-) ) przeczyta to może zejść z tego świata :-)
ktostam

Nowy

Postprzez darek2 » czwartek, 12 maja 2011, 10:15

To prosimy niech kolega zostanie z nami na tym świecie ;-) :-) Mamy tutaj wielu młodych adeptów modelarstwa czasem świadomie wypowiadamy się w sposób prosty aby wypowiedź była bardziej zrozumiała . Tektura falista ma swoje zalety to prawda jednak w budowie modeli zapałczanych nie zawsze zdaje egzamin co wielu z nas już to poczuło, np. budowa wręg statków , po co się czasem męczyć gdy ogólnie dostępna jest zwykła tekturka, którą można za nabyć na znanym choćby portalu aukcyjnym - alledrogo . Materiał o którym tu mówimy jest sztywny to fakt ale czasem jego grubość jest przeszkodą jak też możliwość wgniecenia, zapadania się powierzchni lub jak tam kto chce to nazwać . Na forum jest już sporo powiedziane na ten temat i każdy wybiera materiał jaki mu odpowiada czasem ponosząc ryzyko a czasem z udanym skutkiem . Jednak szanuję wypowiedź kolegi i będzie ona cenną wskazówką :-D
darekW
darek2

Expert

Najlepszy model (2)

Następna strona

Powrót do Od czego zacząć?

• Reklama
tekst alternatywny

Sklep modelarski Agtom.eu - Modele do sklejania, farby modelarskie, narzędzia i materiały. tekst alternatywny tekst alternatywny