facebook   youtube   gazetka   sklep  

PATYCZKI MODELARSKIE 43mm Oferta dla forumowiczów WEJDŹ TUTAJ

Stworzone własnoręcznie narzędzia

Moderator: Moderator

Postprzez skorpion19882 » piątek, 27 lutego 2009, 02:56

Dodaje kolejne pomysły na giętarkę do zapałek napiszę też wady i zalety jakie po zastanowieniu zauważyłem.

1. Na szaro widzimy zapałkę, po krótkich przemyśleniach stwierdziłem że zapałka złamie się pod wpływem nacisku (narysowałem punkty nacisku na czerwono więc to rozwiązanie raczej odpada.

Zalety:
-Moim zdaniem brak.

Wady:
-Wydaje mi się że będzie łamało zapałki.

2. Podobne rozwiązanie ale na czerwono zaznaczyłem miejsce, w którym znajdowałaby się sprężynka .Nie może być od długopisu bo ma za duże prześwity i za dużą giętkość. Musi to być sprężynka ściągająca a nie rozpychająca (rozpychająca - po ściśnięciu wypycha przedmiot z powrotem np. w długopisie, ściągająca - po rozciągnięciu skraca się z powrotem cofając przedmiot). Można by było użyć również grubego wężyka np. od paliwa w samochodzie, musiałby być on jednak bardzo sztywny bo giętki wygiąłby się na środku.

Zalety:
-Owinięcie zapałki kawałkiem wężyka bądź mocnej, sztywnej sprężynki powinno zapobiec łamaniu się zapałki.

Wady:
-Po otworzeniu zacisku sprężynka wraz z zapałką z powrotem się wyprostują (chociaż ponowne jej wygięcie w rękach powinno być już proste)
-Sądzę że byłby kłopot z wydostaniem zapałki ze sprężynki. Na pewno trzeba byłoby ją wypchnąć inną zapałką
- Zapałka może obrócić się w sprężynce i wygiąć w niepożądany dla nas sposób.

3. Wydaje mi się to rozwiązanie najlepsze. Na czerwono (4) zaznaczyłem kawałek blaszki do której środka wkładało by się zapałkę i po obróceniu kółkiem (5) przeciągnie ono blaszkę z zapałką przez zagięcie i wygnie ją.
Blaszkę taką możemy uzyskać rozbierając pasy bezpieczeństwa, stare nakręcane zegarki, prawdopodobnie jakieś metrówki zwijane, ze zwijacza do rolet zewnętrznych i wielu innych przedmiotów. Taka blaszka charakteryzuje się wytrzymałością i giętkością.
Na tą zagiętą ściankę należałoby również przymocować taką blaszkę, zmniejszy to tarcie.

Zalety:
- łatwiej wyciągnąć zapałkę
- Zapałka nie powinna się wygiąć w blaszce ponieważ bokami opiera się o proste ścianki
- Jeżeli mamy dosyć grubą blaszkę, to możliwe jest włożenie kilku zapałek

Wady:
- Trudność wykonania ( odległość między kółkiem a zagięciem musi być odpowiednia, jeżeli będzie za wąska to zapałka z blaszką nam się nie zmieści a jeśli za szeroka to zapałki w zakręcie mogą się obracać i krzywo wyginać).
- Blaszka może wystrzelić i nas skaleczyć, ponieważ działają na nią dość silne siły (można dla bezpieczeństwa zamontować blaszkę na zakręcie blokującą wystrzelenie blaszki).
- Może być ciężko obrócić kółkiem (w takim przypadku trzeba by było zamontować przekładnie. Można zrobić ją np. ze starych części od roweru dwóch zębatek i łańcucha. Należy pamiętać aby większą zębatkę zamontować do koła a mniejszą do rączki którą będziemy obracać kołem. Dodaję rysunek na którym to widać)
- Kolejnym problemem jest tarcie blaszki o tą zagiętą ściankę ( trzeba by było ściankę nasmarować tabotem bądź innym smarem tego typu jeśli przedostanie się do zapałek będzie je brudził)

Podsumowując rozwiązanie 3 jest najlepsze (teoretycznie). Zapałka musi być wyginana zaczynając od jednego końca, ponieważ gdy próbujemy wygiąć ją całą działają na nią spore siły powodujące łamanie je w pół ( maszynka nr 1 ). Rozwiązanie 2 powinno zmniejszyć siłę działającą na zapałkę, lecz nie mamy kontroli nad tym czy zapałka nam się nie obróci i nie wykrzywi się np. na rancie. Rozwiązanie 3 ma dużo wad, na szczęście są to wady które można rozwiązać, lecz trudno będzie zbudować taką maszynkę. Powodów jest kilka, dużo części, wiele trzeba samodzielnie wyciąć bądź wygiąć i co najważniejsze bardzo ważna jest dokładność wykonania. Kółko na którym byłaby zamontowana blaszka musi być wytrzymałe, a blaszka musi być dobrze przyczepione do kółka aby się z niego nie ześlizgnęło. Kółko musiałoby być sztywno zamontowane a zarazem chodzić lekko, do tego celu potrzebowalibyśmy łożyska. Ze zrobieniem takiej maszynki jest sporo problemów ale jeśli ktoś zdecydowałby się na budowę czegoś takiego to chętnie doradzę. Osobiście nie wiem jeszcze czy będę robił taką maszynkę, na razie koncentruje się nad zrobieniem obcinaczki do zapałek pozwalającą na szybkie obcinanie wielu zapałek jednocześnie.

Co do mojego poprzedniego pomysłu, wymyśliłem parę przeróbek. Po odwróceniu tej maszynki do góry nogami możemy silniczek zamontować do deseczki, a poruszać tylko tą częścią na której są zapałki, pod silniczkiem można zamontować zbiornik do którego będą wpadać zapałki. Aby łebki nie poleciały gdzieś daleko można zrobić osłonę do okoła ostrza z plastikowej butelki. Aby łebki nie wysuwały się za daleko i zapałki trzeba by było blokować kawałkiem deseczki od strony łebków. Postaram wam się to narysować ale już nie teraz bo późna godzina jest hehe :D

Już chyba 4 raz edytuje ten tekst w ciągu ostatniej godziny bo ciągle do głowy przychodzą mi nowe rozwiązania. Właśnie stwierdziłem że rozwiązanie nr ''1'' ma jedną zaletę, jeśli by działało to tak jak myślę byłoby to najlepsze rozwiązanie. Mianowicie według moich rozmyśleń próba wygięcia całej zapałki sprawiłaby jej złamanie. Dopiero teraz wpadłem na proste rozwiązanie a nie chcę przerabiać całego postu :D ani go usuwać bo trochę się napisałem a może coś się komuś przydać. Tym prostym rozwiązaniem jest zrobienie maszynki nr 1 o szerokości około 1 cm, może nawet mniej i gięcie takiej zapałki co kawałek. Jeśli zrobimy taki giętak o odpowiednim kącie (nie za duży bo złamie nam zapałkę i nie za mały, bo nam nie wygnie ani nie nadłamie zapałki) to powinno wszystko działać. Według mnie trzeba użyć żelaznych kawałków metalu, dość twardych najlepiej jakiś 2 kawałków blachy o grubości około 0.5 cm wziąść szlifierkę i powoli wyprofilować łuk. Jeśli mamy znajomego bądź sami mamy dostęp do spawarki to niech nam dospawa te dwa kawałki metalu do jakichś kombinerek szczypiec czy czegoś z castoramy za 3 żł. jeśli nie mamy takiej możliwości możemy zrobić samodzielnie szczypce z 2 kawałków listewek na których końcach zamontujemy nasze metalowe giętaki. Jeśli nie mamy giętaków można wykonać całość z drewna :D Można także przerobić jakieś stare niepotrzebne klucze francuskie bądź kombinerki szlifując końce do kształtu litery C jeden koniec z brzuszkiem a drugi z dołkiem czyli takie CC.

Dobra mykam od kompa bo naszła mnie taka wena twórcza że mógłbym pisać całą noc, ale cieszę się bo jutro narysuje sobie projekt giętarki do metalu bo właśnie przyszło mi do głowy jak za grosze zrobić sobie giętarkę do metalu rur itp. :D Tylko muszę sprawdzić ile kosztuje zwykła giętarka i czy mi się opłaca coś takiego budować hehe :D
Załączniki
bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG (41.96 KiB) Przeglądane 2806 razy
bez tytułu1.JPG
bez tytułu1.JPG (28.64 KiB) Przeglądane 2804 razy
skorpion19882

Doświadczony Architekt

Postprzez jaffar » piątek, 27 lutego 2009, 09:33

Patent na rysunku nr3 powinien działać, chociaż nie wiem czy będzie nadłamywał zapałki, czy po prostu wyginał. Jest prawdopodobne, że będzie nadłamywał. Tylko koło (nr.5) powinno mieć gumę, żeby zapałki się nie ślizgały.
Pozdrawiam
Krzysiek

"Latam nisko i unikam radarów, odsiedzę swoje i znikam."
Michael Scofield - Prison Break
"Nie próbuj! Rób albo nie rób. Prób nie ma."
Yoda - Star Wars
jaffar

Administrator

Imię: Krzysiek

Postprzez skorpion19882 » piątek, 27 lutego 2009, 14:09

Na rysunku nr 3 narysowałem blaszkę na czerwono, którą trzeba wygiąć tak by w środek wchodziła zapałka. Zapobiegnie to przesuwaniu się zapałki i tarciu jej o ścianki.
skorpion19882

Doświadczony Architekt

Postprzez nicponie997 » piątek, 27 lutego 2009, 17:53

Pomysły ciekawe. Obcinaczki do zapałek to na pewno będą działać. Co do giętarek zapałek.
Zalety: szybkość, łatwość
Wady: najpoważniejsza to że taka giętarka wyginana po jednym katem. A przy budowie może każdą zapałkę trzeba będzie pod jednym katem wygiąć. Z drugiej strony jednak po wstępnym wygięciu można będzie ręcznie poprawić.
nicponie997

Moderator

Medale: 3
2 Miejsce NMR 2009 (1) 2 Miejsce NGS*Models*Cup (1) Najlepszy model (1)

Postprzez skorpion19882 » piątek, 27 lutego 2009, 19:49

Mam już kolejny pomysł ;D dodam obrazek później być może ta giętarka będzie najprostsza i będzie pozwalała na gięcie zapałek nawet w kształt litery S i pod dowolnym kątem. Już mam pomysł w głowie i narysuję go nawet jeśli stwierdzę, że takie rozwiązanie jest złe :D Może komuś to pomoże i wpadnie na jakiś lepszy pomysł :D Jak to mówią '' Potrzeba matką wynalazków'' ;p

Dodaję zdjęcie z kolejnym pomysłem giętarki.
Niebieski - koło (nie obraca się)
Czerwony - listewka (działa jak cyrkiel)
Fioletowy - kółeczko (obraca się, proponuję zastosowanie 2 kółeczek sądzę że zapałka złamie się jeśli zastosujemy 1)
Szary - zapałka
Zielony - Mechanizm ze śrubką dociskający zapałkę do koła (niebieskiego)
Załączniki
bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG (43.41 KiB) Przeglądane 2806 razy
skorpion19882

Doświadczony Architekt

Postprzez abuK » sobota, 28 lutego 2009, 18:47

Skorp - wydaje mi się, że zapałka złamie się w 1 miejscu i to wszystko by było :)
...
abuK

Expert

Aktualnie buduję: Ferrari F1-2007
Imię: abuK
Medale: 1
Najlepszy model (1)

Postprzez skorpion19882 » sobota, 28 lutego 2009, 19:29

Możliwe że by się złamała i chyba wiem nawet o co ci chodzi. Można użyć blaszki między zapałką a tym kółeczkiem małym, zmniejszy to nacisk na zapałkę.

Dodaje kolejne przydatne narzędzie, które możemy sobie w łatwy sposób zrobić. Są to małe ściski do zapałek. Przydadzą się gdy będziemy chcieli gdzieś docisnąć zapałkę a nie chce nam się trzymać jej aż klej wyschnie ( można też iść do elektronicznego i kupić krokodylki one powinny sobie dać radę :D ).

czerwony - śrubki ( na niektórych są nakrętki motylkowe) na niebiesko zaznaczyłem rureczki w jednym rozwiązaniu.
Załączniki
bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG (56.96 KiB) Przeglądane 2804 razy
skorpion19882

Doświadczony Architekt

Postprzez abuK » sobota, 28 lutego 2009, 20:48

Lepiej chyba zeszlifować zapałkę :) Albo uciąć wzdłuż :)
...
abuK

Expert

Najlepszy model (1)

Postprzez skorpion19882 » sobota, 28 lutego 2009, 22:38

No ale np są przypadki w których się przydaje, np okręgi, lub gdy masz 2 pionowe zapałki i chcesz między nie dokleić poziomą a ona ciągle spada :D
skorpion19882

Doświadczony Architekt

Postprzez abuK » piątek, 27 marca 2009, 21:54

Obrazek
Znalazłem start wiatrak, bez śmigła. Trochę super glue, pomysłu i jest zarąbiście działający wiatrak. Trochę trwało zrobienie tego do szlifowania, ale ważne, że teraz jest najlepiej :)
...
abuK

Expert

Najlepszy model (1)

Postprzez nicponie997 » sobota, 28 marca 2009, 11:58

Dobry pomysł. A z czego jest zrobiona ta główka do ścierania?
nicponie997

Moderator

Medale: 3
2 Miejsce NMR 2009 (1) 2 Miejsce NGS*Models*Cup (1) Najlepszy model (1)

Postprzez abuK » sobota, 28 marca 2009, 12:39

Hmm kupiłem kiedyś takie różne szlifierki małe w leroy merlin. Było takie coś metalowe jak do wiertarki i musiałem uciąć. Reszta jest sklejona super glue :)
...
abuK

Expert

Najlepszy model (1)

Postprzez skorpion19882 » wtorek, 31 marca 2009, 17:22

Takie główki dostanie się w większości marketów budowlanych, w sklepach budowlanych no i na bazarku. Koszt jednej główki nie powinien przekroczyć 5 zł(chyba około 2-3 zł). O ile dobrze pamiętam. :D
skorpion19882

Doświadczony Architekt

Re: Nowe narzędzia

Postprzez jaffar » wtorek, 19 stycznia 2010, 21:24

Nie chciałem tworzyć nowego tematu, więc piszę tutaj.
Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł na zrobienie piły stołowej czy jak to można nazwać. rysunek jest tak zrobiony, żeby było cokolwiek na nim widać (więc perspektywa jest trochę pokręcona). Umieszczam, bo może komuś się spodoba i spróbuje taką wybudować ;).
Załączniki
img008.jpg
Pozdrawiam
Krzysiek

"Latam nisko i unikam radarów, odsiedzę swoje i znikam."
Michael Scofield - Prison Break
"Nie próbuj! Rób albo nie rób. Prób nie ma."
Yoda - Star Wars
jaffar

Administrator

Imię: Krzysiek

Re: Nowe narzędzia

Postprzez mopsiok » wtorek, 19 stycznia 2010, 21:31

Rozumiem, że koło zmienia ruch po okręgu w ruch posuwisty (czy jakoś tak), tak jak w silnikach? Bardzo dobry pomysł, prawdopodobnie kiedyś wypróbuję. Mała uwaga - przecież brzeszczot trzeba kiedyś wymieniać, dałbym 10/10, gdyby było to uwzględnione, tak to jest 9.5 ;).
Obrazek
Zapraszam do mopsowych poradników: viewtopic.php?f=108&t=2966
Zapałki, elektronika i inne dziwadła: Jutub

Buduję: C-130 Herkules
Ukończone: KLIK
mopsiok

Przyjaciel Forum

Aktualnie buduję: C-130 Hercules
Imię: Patryk
Medale: 2
1 Miejsce NMR 2011 (1) Najlepszy model (1)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Narzędzia

• Reklama
tekst alternatywny

Sklep modelarski Agtom.eu - Modele do sklejania, farby modelarskie, narzędzia i materiały. tekst alternatywny tekst alternatywny