facebook   youtube   gazetka   sklep  

PATYCZKI MODELARSKIE 43mm Oferta dla forumowiczów WEJDŹ TUTAJ

Pytanie odnośnie sposobów klejenia.

Moderator: Moderator

Pytanie odnośnie sposobów klejenia.

Postprzez prutas58 » sobota, 29 grudnia 2012, 19:25

Jak kleić by nie przykleić zapałek do podłoża na którym kleimy - ja planuję kleić na gazetach - tylko co zrobić by zapałki nie kleiły się do gazety lub ewentualnie jak później pozbyć się przyklejonej do zapałek gazety? Jak kleić by nie pokleić sobie rąk? Czy w tym fachu poklejone ręce to norma? Będę kleił wikolem - kupiłem butelkę 500 ml. To będzie mój pierwszy model. Czy można kleić strzykawką? Czy w przypadku strzykawki trzeba wikol koniecznie rozcieńczyć. W jakich proporcjach (mniej więcej) i z czym rozcieńczyć najlepiej. Czy każdą jedną zapałkę po nałożeniu kleju trzeba od razu docisnąć do drugiej i przytrzymać przez minutę lub dwie - tak jak jest napisane na opakowaniu kleju. Czy klej rozcieńczony nie zaschnie szybko w strzykawce lub nie zapcha igły na drugi dzień? Czy igła musi mieć specjalną grubość - czy może być standardowa lub należy ją obciąć w połowie? A może lepiej nie stosować strzykawki? Wiem, że pytania mogą wydawać się idiotyczne, ale nie znalazłem na forum informacji na te tematy.
prutas58

Nowy

Imię: Łukasz

Re: Pytanie odnośnie sposobów klejenia.

Postprzez jaffar » sobota, 29 grudnia 2012, 19:48

Jak kleić by nie przykleić zapałek do podłoża na którym kleimy

Najlepiej sztywna folia (taka jak w niektórych opakowaniach tekturowyj jest stosowana jako "okienko"), plexi, ew. szyba - ale z tym bywają problemy. W przypadku folii i plexi wystarczy po zaschnięciu trochę powyginać i zapałki powinny się odkleić.

ewentualnie jak później pozbyć się przyklejonej do zapałek gazety?

Jeżeli już chcesz kleić na gazecie, to raczej pokrył bym ją woskiem, albo czymś takim. Jeżeli chcesz kleić bezpośrednio na gazecie, to niestety czeka cię długa zabawa z papierem ściernym - trzeba ją po prostu zeszlifować.

Jak kleić by nie pokleić sobie rąk?

Nie wiem czy korzystałeś z wikolu, ale on specjalnie rąk się nie trzyma. Wystarczy potrzeć o siebie dłonie i się zwałkuje.

Czy można kleić strzykawką?

Można

Czy w przypadku strzykawki trzeba wikol koniecznie rozcieńczyć. W jakich proporcjach (mniej więcej) i z czym rozcieńczyć najlepiej.

Nie trzeba. Wikol jest takiej gęstości, że spokojnie przez igłę się przeciśnie. A jeżeli będzie za ciężko szedł, to można odrobinę rozcieńczyć z wodą (klej jest na bazie wody, to i z wodą się go rozcieńcza). Proporcje proponuję dostosować empirycznie.

Czy każdą jedną zapałkę po nałożeniu kleju trzeba od razu docisnąć do drugiej i przytrzymać przez minutę lub dwie - tak jak jest napisane na opakowaniu kleju.

Raczej trzymać specjalnie nie trzeba, najwyżej można docisnąć czymś cały sklejony element.

Czy klej rozcieńczony nie zaschnie szybko w strzykawce lub nie zapcha igły na drugi dzień?

W strzykawce nie zaschnie. Z igłą może być różnie. Czasami po dłuższym czasie zasycha. Można kupić dodatkowo igłę mniejszej średnicy i wtykać w tą większą, której się używa do klejenia - wtedy nie będzie problemów.

Czy igła musi mieć specjalną grubość - czy może być standardowa lub należy ją obciąć w połowie? A może lepiej nie stosować strzykawki?

Nie koniecznie, chociaż ja zawsze kupuję najgrubszą jaką mają w aptece.
Dobrze jest obciąć końcówkę, bo jest ona zaostrzona i niewygodnie się klei, a do tego można się dziabnąć.
Możesz próbować kleić używając samej strzykawki - też jest całkiem wygodnie.
To już kwestia własnej wygody.
Pozdrawiam
Krzysiek

"Latam nisko i unikam radarów, odsiedzę swoje i znikam."
Michael Scofield - Prison Break
"Nie próbuj! Rób albo nie rób. Prób nie ma."
Yoda - Star Wars
jaffar

Administrator

Imię: Krzysiek

Re: Pytanie odnośnie sposobów klejenia.

Postprzez zryty » niedziela, 30 grudnia 2012, 00:01

Ja sie jeszcze ta igla nie pokulem :P co do obcinania to mnie wygodniej kleic pod skosem, ale ja jestem inny :D i dociskanie przez kilka sekund nie zaszkodzi, ale minuta to przesada ;)
zryty

Modelarz-Amator

Aktualnie buduję: Peggy's cove lighthouse
Imię: Krzysiek

Powrót do Kleje

• Reklama
tekst alternatywny

Sklep modelarski Agtom.eu - Modele do sklejania, farby modelarskie, narzędzia i materiały. tekst alternatywny tekst alternatywny