facebook   youtube   gazetka   sklep  

PATYCZKI MODELARSKIE 43mm Oferta dla forumowiczów WEJDŹ TUTAJ

[Most Siekierkowski] - Fifol

Modele które nie zostały skończone. Chcesz przywrócić relację swojego modelu? Napisz do Administracji forum.

Moderator: Moderator

[Most Siekierkowski] - Fifol

Postprzez Fifol » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 21:32

Most Siekierkowski - co to takiego? :-D
Ano to jest takie cudo w Warszawie, które pozwala ludziom (takim jak ja) przemierzać dwa brzegi rzeki Wisły, od święta, lub na co dzień. Most to bardzo ciekawy i interesujący. Wybudowany w ciągu Trasy Siekierkowskiej, oddany do użytku w 2002r.Swego czasu był największym tego typu mostem w Polsce. Teraz miano lidera ma Most Rędziński, który jest już na ukończeniu.

Dlaczego akurat ten most? Dlaczego w ogóle most?
Mosty są bardzo ciekawymi obiektami typowo inżynieryjnymi. Tu dominują obliczenia nad estetyką. Wszystko musi być przewidziane i zaprojektowane jak najdokładniej. Od tego może zależeć czyjeś życie.
Po drugie nikt nie udokumentował jeszcze budowy mostu z zapałek na naszym forum i chciałbym być pierwszy, któremu uda się tego dokonać. (Wyłączając Illuminatiego75, którego mały most kolejowy jest częścią dużej makiety).

Miałem nielada dylemat jaki most wybrać. Brałem wiele czynników pod uwagę, które miały decydować o ostatecznym wyborze. Padło na Siekierkowski. Kryteria którymi sie kierowałem to:
1.Skala - chodzi o wykonalność danego modelu z zapałek. Np: Gdybym chciał wykonać most Golden Gate, (który też brałem pod uwagę), o długości 3m, szerokość jego jezdni wynosiałby 8cm. W rzeczywistości takie proporcje prezentują się wyśmienicie, ale jeżeli chodzi o model, mogłoby to wyglądać "dziwnie".
2.Dostępnosć planów - bez tego ani rusz z samych zdjeć bardzo ciężko zbudować cokolwiek a co dopiero most.
3.Zdjęcia - im więcej danego obiektu tym lepiej. Ułatwiają pracę.
4.Trudność wykonania - ten most nie należy do najtrudniejsztych. O wiele bardziej treudniejsze uważam mostu kratowe, bądź łukowe. Na początek będzie w sam raz.

Po tym "krótkim" wstępie :D przydałoby się go pokazać. Oto i on:
Obrazek
Teraz skreen'y planów które posiadam:
siekierkowskipylon.JPG

zbokusiekierkowski.JPG

I skan przeskalowanego planu narysowany odręcznie na kartce A4:
skanuj0001.jpg

Zacznijmy zabawę. :D
I.Skala.
Starałem się tak dobrać skalę, aby most nie okazał się, ani za długi, ani za krótki. W rzeczywistości jego długoś wynosi 500m
u mnie będzie miał długość 1m, czyli 100cm. Wychodzi nam SKALA 1:500.

II.Wykonanie rysunku.
Swój rysunek w 100% oparłem na rysunku technicznym, który już posiadałem. Wszystrkie kąty i wymiary skrupulatnie mierzyłem przykładając linjki do monitora. :mrgreen: Szybka i niezawdona metoda.

III.Pomysł na...czyli do czego zacząć.
Ja zacząłem od fundamentu jednaego z pylonów. Teoretycznie jego większa część powinna znaleźć się i tak pod ziemią, ale u mnie raczej będzie na wierzchu. Ostatecznie jeszcze nie podjąłem decyzji. Zresztą mam na to jeszcze duuużooo czasu.
W międzyczasie zacząłem też wykonywać pylon. Na dzień dzisiejszy mam dosyć mało zrobione. Ale pracowałem nad tym dosłownie 2 dni.

IV.Wanty (liny).
Ten temat jest (chyba) najtrudniejszy do rozwiązania z całego mostu. Podstawowe pytanie...z czego je wykonać? Rzoważam dwie możliwości:
a)nitka, lub splot nitek (prawdopodbnie od razu pomarańczowa). Można też pogrubić jedną wiązkę przez jej pomalowanie.
b)drut stalowy 1,5mm. Tu jest sprawa prosta - malowanie.

Obie opcje uważam za prawdopodbne.
Za nitkami przemawia:
-dostępność materiału (każdy ma nitkę w domu)
-łatwość przycinania i montażu
-w 100% będzie spełniała swoje przenaczenie - podtrzymywanie mostu
wady:
-możliwość przetarcia/przerwania
-podatność na wilgoć i inne czynniki (odpada, przy pomalowaniu/polakirowaniu)

Drut:
-pewność konstrukcji
-dobry wygląd - 100% oddanie wyglądu prawdziwychj want
-wytrzymałość
wady:
-trudność w zdobyciu
-trudności w montażu (prawdopodobne)

Niestety decyzję trzeba podjąć dosyć "szybko" ponieważ wanty muszą być zamontowane przed sklejeniem całego pylonu w całość.

Zapewni to większą wytrzymałość i dobre przymocowanie ich do samego pylonu od środka. (linki muszą być już podczepione do należytej ścianki przed doklejeniem kolejnych do już gotowej) :D

Oczywiście są to "tylkom uwagi wstępne". Mam nadzieję zachęcić tym nowych urzytkowników, lub też tych starszych stażem do przełamywania nowych barier i budowania różnych budowli, nie tylko dmoków, czy stadionów.

Rozmyślam też nad małą dioramką w okół mostu, czyli dwa brzegi, jakaś woda, piasek, krzaki itp... ale to po skończeniu samego mostu.

Na koniec pokazuję to co udało mi się zrobić to dej pory. Wszystkie elemnty odpowidają wymiarom z własnoręcznego rysunku, który pokazałem wcześniej:
Początki fundamentu:
Zdjęcie1752.jpg

Nieprzeszlifowana:
Zdjęcie1754.jpg

Kawałek pylonu:
Zdjęcie1755.jpg

A tu kawałek pylonu, rygiel górny i wyszlifowana podstawka:
Zdjęcie1756.jpg

Jeżeli macie jakieś pytania, proszę pytać. Postarałem się wszystko wyjaśnić łopatologicznie, ja ja to widzę. Moż emacie jakieś propozcyje? chętnie wysłucham.

Prosze się też nie martwić o mój wieżowiec. :D To jest tylko odskocznia od niego i to on będzie glówną budowlą. Na jakiś czas mam tylko przerwę...

Pozdrawiam. :)
Fifol

Administrator

Aktualnie buduję: Apartamentowiec Złota 44
Imię: Filip
Medale: 1
Najlepszy model (1)

Re: [Most Siekierkowski] - Fifol

Postprzez kreda170 » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 21:41

Czy ten most jest w tej paczce z mostami którą wystawiłeś do pobrania? Ogólnie ciekawy projekt. Czekam na kolejne zdjęcia z budowy. :-D
Krystian
-----------------

Obrazek
kreda170

Doświadczony Architekt

Imię: Krystian

Postprzez Fifol » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 21:43

Tak dokładnie. Jest tam jeszcze dużo innych tego typu mostów, a także łukowych. ;)
Fifol

Administrator

Najlepszy model (1)

Postprzez kreda170 » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 21:45

Właśnie skończyłem ją pobierać. Jest nawet Golden Gate. :mrgreen:
Krystian
-----------------

Obrazek
kreda170

Doświadczony Architekt

Imię: Krystian

Postprzez Fifol » wtorek, 7 czerwca 2011, 08:23

Zaczynamy wanty...
Zrobiłem jedną na próbę. Osądźcie jak to wygląda. Jak dobrze to robię następne. Moim zdaniem wygląda to dobrze.
Kotwienie proste - kawałek szpilki wbiłem od wewnętrznej story ściany pylonu (prostopadle)
Nitka jest podwójna. Dziurkę zrobiłem igłą i przeciągnąłem ją nitkę. Zaczepiłem o szpileczkę i gotowe. Samo się zawęża przy próbach pociągnięcia. :)
Teraz fotki:
Bla bla0096A.jpg

Bla bla0097.jpg

To jest najdłuższa wanta - długość około 28cm.
Cały most będzie miał 56 takich... :mrgreen:
Fifol

Administrator

Najlepszy model (1)

Postprzez darek2 » wtorek, 7 czerwca 2011, 08:48

Most bardzo ciekawy a w wykonaniu kolegi to będzie kolejny super projekt, tak od siebie - do imitacji lin używam plecionej linki używanej do wyrobu biżuterii dla pań, są różne grubości, cena nie wielka, efekt super, stosuję ten materiał w modelach w skali 1/35 oraz 1/72 - widać jaki jest wybór, polecam ten materiał przy budowie modeli zapałczanych - efekt oryginalny
Załączniki
1.JPG
1 (1).JPG
1 (2).JPG
darekW
darek2

Expert

Medale: 2
Najlepszy model (2)

Postprzez Fifol » środa, 8 czerwca 2011, 10:07

Ciekawy efekt dała na tym czołgu :). Ja chyba jednak będę robił nitkami. Szybko, sprawnie i nie będzie trzeba ich potem malować. :mrgreen:
Tak więc na potwierdzenie moich słów:
Zdjęcie1758.jpg

Zdjęcie1759.jpg

Zdjęcie1760.jpg

Zdjęcie1761.jpg

W niektórych miejscach powstały trochę za duże otworki. Oczywiście wszystko będzie niewidoczne po szlifowaniu. Możliwe że dam też małe "zakończenia" tych linek z zapałek. ;)
Fifol

Administrator

Najlepszy model (1)

Postprzez Fifol » czwartek, 9 czerwca 2011, 13:12

Na razie budowa postępuje dosyć szybko, co cieszy. :D Od kiedy zacząłem nie było dnia żebym nie pokleił czegoś.
Jedną stronę pylonu razem z linkami już mam prawie gotową. Jeszcze tylko muszę przeszlifować...
Tak się prezentuje w całej okazałości :D
Zdjęcie1763.jpg

Zdjęcie1764.jpg

I przymiarka do podstawki:
Zdjęcie1765.jpg

Chce za w czasu pomyśleć o jezdni. Zamieszczam skan schematu który zamierzam wykleić zapałkami.
dółmostuedit.JPG

Na żółto zaznaczyłem podłużne stalowe belki. Zastanawiam się czy nie wykonać ich z jakiś listewek, boję się żeby droga o długości 1m nie zamieniał się w łuk po wypełnieniu. Może przesadzam. Co myślicie? Robić te belki z zapałek czy z listewek?
Te brązowe to poprzeczne zapałki pojedyncze. Szerokość całej jezdni to około 6cm.
Zastanawiam się też czy chodniku nie wyłożyć zapałkami w poprzek, a drogę tylko wzdłuż. :)
Fifol

Administrator

Najlepszy model (1)

Postprzez CamilloVII » czwartek, 9 czerwca 2011, 14:38

Lepiej zrób z listewek, zawsze lepiej zbudowac coś ciut pewniej niż potem płakac nad budowlaną porażką i rumowiskiem.
To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach.
To czy jest mądry, po pytaniach.

,,Kamil nie postarałeś się dzisiaj z dyktanda dostajesz 1"

Buduje - Ursus C-360 camillovii-t1916.html
CamilloVII

Architekt-amator

Aktualnie buduję: Ursus C-360
Imię: Kamil

Postprzez FrywolnySzparag » niedziela, 4 września 2011, 23:24

Ty to masz cierpliwość...i talent:)
FrywolnySzparag

Modelarz-Zawodowiec

Aktualnie buduję: robot transformers
Imię: Ironfight

Postprzez joncho » poniedziałek, 5 września 2011, 15:20

Fachową nazwą tych lin naprawdę są "wanty"?

edit.
Pogrzebałem w necie i widzę że wanty są również poprawną nazwą, chociaż dla mnie bardziej pasują cięgna gdyś z wantami to najczęściej można się spotkać na jachtach żaglowych.

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Most_Siekierkowski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Most
Często ludzie zaczynają dążyć do wielkich celów, gdy czują, że małe zadania są ponad ich siły. I nie zawsze bez skutku...Szestow
joncho

MISTRZ

Aktualnie buduję: Dom z bali "Edyta"
Imię: Johnny

Postprzez Fifol » piątek, 9 września 2011, 17:58

Ja się nauczyłem, że mówi się na nie wanty. Z nazwą "cięgna" też się spotkałem, ale mi z kolei nawa ta bardziej pasuje do "odciągów" stosowanych w wielu konstrukcjach.

Mniejsza o nazwę, wiadomo o co chodzi. :mrgreen: Myślę, że dla potrzeb zapałczanych wystarczy nazwa "liny" i tyle. :D
Fifol

Administrator

Najlepszy model (1)

Postprzez Illuminati75 » niedziela, 13 listopada 2011, 01:48

No to jak już zmieniłeś sygnaturę to liczę, że lada dzień coś się tu ruszy :-P
Nur die Spur H0.
Elite Modell Eisenbahn
Illuminati75

Przyjaciel Forum

Postprzez Fifol » środa, 16 listopada 2011, 18:25

Rozpocząłem robienie przęsła. To co widzicie wypełniłem dzisiaj w 3h. Nie wiem czy to dobry wynik. Muszę jeszcze wypełnić 4 takie części co w sumie da 1m długości :!: Zobaczymy jak długo mi się z tym zejdzie, bo to jest dopiero pierwsza warstwa, a będą razem 2.
Załączniki
DSC02071.jpg
DSC02077.jpg
DSC02076.jpg
DSC02075.jpg
DSC02073.jpg
Fifol

Administrator

Najlepszy model (1)

Postprzez mopsiok » środa, 16 listopada 2011, 18:37

Czy to co teraz kleisz będzie widoczne? Bo jeśli tak to niezbyt się przyłożyłeś. Pełno szpar, już nie wspominając o tej odpadającej części zapałki (drugie zdjęcie). Myślę że dodałeś sobie niepotrzebnie roboty, bo o wiele szybciej by Ci poszło gdybyś zrobił to według takiego wzoru:
Bez nazwy.png
Bez nazwy.png (552 Bajtów) Przeglądane 4347 razy

Jedyne zapałki które musiałbyś skrócić to te prostopadłe do rządków na cegiełkę.
Obrazek
Zapraszam do mopsowych poradników: viewtopic.php?f=108&t=2966
Zapałki, elektronika i inne dziwadła: Jutub

Buduję: C-130 Herkules
Ukończone: KLIK
mopsiok

Przyjaciel Forum

Aktualnie buduję: C-130 Hercules
Imię: Patryk
Medale: 2
1 Miejsce NMR 2011 (1) Najlepszy model (1)

Następna strona

Powrót do Upadłe

• Reklama
tekst alternatywny

Sklep modelarski Agtom.eu - Modele do sklejania, farby modelarskie, narzędzia i materiały. tekst alternatywny tekst alternatywny