facebook   youtube   gazetka   sklep  

PATYCZKI MODELARSKIE 43mm Oferta dla forumowiczów WEJDŹ TUTAJ

Taśmy LED

Moderator: Moderator

Taśmy LED

Postprzez Maciek21 » środa, 13 listopada 2013, 14:10

Widział ktoś kiedyś taśmy LED które można dzielić po 1 diodzie a nie po 3 albo 5?
Chodzi mi o cos takiego: http://allegro.pl/tlk-tasma-led-5cm-lut ... 53510.html

Dokładnie chodzi mi o to że w mojej aktualnej budowli nie wiem ile wykorzystam diod i dodatkowo nie chce się bawić w lutowanie do takich tradycyjnych rezystorów itp. W takich taśmach sa one automatycznie i są łatwe w użyciu.

Teraz mam kolejne pytanie. Jeśli bym się zdecydował na tradycyjne diody to nie wiedząc na początku ile będę ich mial w całym modelu ktoś potrafił by mi napisać/ obliczyć jakie powinienem dać rezystory? Bo ja się na tym średnio znam a mam sporo pomysłów i potrzebuje pomocy.
Wybudowałem:
Obraz Motor- Diy String Art
Poljud Stadion (2 miejsce- Model roku 2011)
Falmer Stadion (3 miejsce- Budowla 2010)
Bujany Fotel (1- NGS*Models*Cup)
Baltic Arena/PGE Arena
Rączka z rodziny Adamsów
Maciek21

Expert

Aktualnie buduję: Aviva Stadion w Dublinie
Imię: Maciek
Medale: 5
2 Miejsce NMR 2011 (1) 3 Miejsce NMR 2010 (1) 1 Miejsce NGS*Models*Cup (1) Najlepszy model (2)

Re: Taśmy LED

Postprzez mopsiok » środa, 13 listopada 2013, 21:30

1. Nie wiem czy sprzedają po 1 diodzie na pasku, ja nigdy nie widziałem. Wydaje mi się że nie, w takim jednym paseczku 5cm są 3 diody połączone szeregowo żeby rezystor był jak najmniejszy (mniej strat energii). Takie paseczki są potem łączone równolegle, dzięki czemu nieważne jak długą listwę kupisz, i tak całość zasilasz z 12V i ogranicza Cię tylko wydajność prądowa zasilacza ;).
Jeśli taśma ledowa spełnia Twoje wymagania od strony technicznej (gruby pasek pod ledami, brak możliwości pozycjonowania diod itp), to to jest lepsze wyjście niż montowanie diod samemu. Przede wszystkim jest raczej tańsze niż robienie tego samemu.

2. Tak licząc na sucho to możesz dla diody 20mA dać rezystor 150 om, a potem takie moduły łączysz równolegle i zasilasz z 5V.
Obrazek
Zapraszam do mopsowych poradników: viewtopic.php?f=108&t=2966
Zapałki, elektronika i inne dziwadła: Jutub

Buduję: C-130 Herkules
Ukończone: KLIK
mopsiok

Przyjaciel Forum

Aktualnie buduję: C-130 Hercules
Imię: Patryk
Medale: 2
1 Miejsce NMR 2011 (1) Najlepszy model (1)

Re: Taśmy LED

Postprzez Maciek21 » środa, 20 listopada 2013, 15:55

Mopsiok a mam jeszcze takie pytanie, czy kilka taśm led można połączyć z takimi szeregami zwykłych diod z rezystorami?
Czy muszę dać do taśmy led i do zwykłych diod dwa oddzielne zasilacze?
Wybudowałem:
Obraz Motor- Diy String Art
Poljud Stadion (2 miejsce- Model roku 2011)
Falmer Stadion (3 miejsce- Budowla 2010)
Bujany Fotel (1- NGS*Models*Cup)
Baltic Arena/PGE Arena
Rączka z rodziny Adamsów
Maciek21

Expert

Aktualnie buduję: Aviva Stadion w Dublinie
Imię: Maciek
Medale: 5
2 Miejsce NMR 2011 (1) 3 Miejsce NMR 2010 (1) 1 Miejsce NGS*Models*Cup (1) Najlepszy model (2)

Powrót do Elektronika

• Reklama
tekst alternatywny

Sklep modelarski Agtom.eu - Modele do sklejania, farby modelarskie, narzędzia i materiały. tekst alternatywny tekst alternatywny