facebook   youtube   gazetka   sklep  

PATYCZKI MODELARSKIE 43mm Oferta dla forumowiczów WEJDŹ TUTAJ

Silniczek z cd romu

Moderator: Moderator

Silniczek z cd romu

Postprzez Maciek21 » wtorek, 12 marca 2013, 08:18

Potrzebna mi pomoc. W moim następnym modelu będę chciał wykorzystać silniczek od cd romu jako silnik do napędzania koła. Jak myślicie czy to dobry pomysł? Jeśli nie to co poradzicie innego. Czytałem już trochę o tym o prace silnika można spowolnić potencjometrem o ile mi się dobrze wydaje tak?
Wybudowałem:
Obraz Motor- Diy String Art
Poljud Stadion (2 miejsce- Model roku 2011)
Falmer Stadion (3 miejsce- Budowla 2010)
Bujany Fotel (1- NGS*Models*Cup)
Baltic Arena/PGE Arena
Rączka z rodziny Adamsów
Maciek21

Expert

Aktualnie buduję: Aviva Stadion w Dublinie
Imię: Maciek
Medale: 5
2 Miejsce NMR 2011 (1) 3 Miejsce NMR 2010 (1) 1 Miejsce NGS*Models*Cup (1) Najlepszy model (2)

Re: Silniczek z cd romu

Postprzez zryty » wtorek, 12 marca 2013, 09:05

Z tego co wiem, to w cdromach są silniki krokowe, a silnik krokowy chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej użyć zwykłego silniczka z jakiejś zabawki.
zryty

Modelarz-Amator

Aktualnie buduję: Peggy's cove lighthouse
Imię: Krzysiek

Postprzez szpon19 » wtorek, 12 marca 2013, 10:49

Dokładnie, silnik krokowy porusza się "krokami" kiedy dostanie impuls. Im więcej impulsów tym większy skok. Zwykły silniczek będzie zdecydowanie lepszy do tego typu zadania.
Błogosławiony ten, który śmieje się z samego siebie, albowiem będzie miał ubaw do końca życia!
szpon19

Fanatyk

Imię: Kamil

Postprzez zryty » wtorek, 12 marca 2013, 12:53

Chyba, że zbudujesz do niego sterownik :P Albo znajdziesz gotowy http://sklep.avt.pl/p/pl/40121/najprost ... ntazu.html

Zaletą tego silnika jest to, że jest bardzo mocny, o ile taki zwykły dotkniesz i już stoi to ten się tak nie daje łatwo zatrzymać :P
zryty

Modelarz-Amator

Aktualnie buduję: Peggy's cove lighthouse
Imię: Krzysiek

Postprzez Maciek21 » wtorek, 12 marca 2013, 17:33

Os kurcze to teraz mam problem bo zabawkami bawiłem się jakieś 18 lat temu ;)
Kupie go może w zwykłym elektronicznym sklepie tylko o co mam pytać. Ten z cd romu jest krokowy a ten z zabawek?
Wybudowałem:
Baltic Arena/PGE Arena
Rączka z rodziny Adamsów
Maciek21

Expert

2 Miejsce NMR 2011 (1) 3 Miejsce NMR 2010 (1) 1 Miejsce NGS*Models*Cup (1) Najlepszy model (2)

Postprzez mopsiok » wtorek, 12 marca 2013, 19:40

W CD romach jest kilka silników. Krokowe, zwykłe i jeszcze jakieś inne. Ogólnie jeśli nie chcesz się bawić sterownikami to zostaje Ci tylko opcja z silnikami zwykłymi, ale one z kolei są za "słabe" do bezpośredniego użycia. Mają za mały moment obrotowy żeby czymkolwiek sensownym pokręcić, więc jak założysz kółka bezpośrednio na ośkę to nawet nie ruszy z miejsca. Obniżanie prędkości potencjometrem nie ma większego sensu, tym bardziej że bardziej spada właśnie moment obrotowy niż szybkość (mam na myśli te najzwyklejsze silniczki po 5 złotych, w innych nie wiem jak to wygląda). W każdym razie, masz dwie sensowne opcje:
- taki właśnie silniczek + odpowiednia przekładnia do niego
- przerobienie serwa modelarskiego
Osobiście polecam drugą opcję, miliard razy prostsza i tańsza :D. Odpowiedzi na pytanie jak i dlaczego znajdziesz tutaj: http://www.konar.pwr.wroc.pl/sites/defa ... /serwo.pdf Ogólnie sposobów na takie przerabianie serwa jest multum w sieci, ale nie mogłem znaleźć niczego innego. :) W skrócie chodzi o to żeby wywalić elektronikę oraz usunąć mechaniczny ogranicznik obrotu, taką wypustkę na ostatniej zębatce. To się wydaje ciężkie, ale jak masz wydać pół stówy na silniczek z przekładnią to już chyba lepiej zapłacić 10 złotych na serwo ^^. Można próbować robić przekładnie samemu, ale mi by osobiście nie starczyło nerwów.
Obrazek
Zapraszam do mopsowych poradników: viewtopic.php?f=108&t=2966
Zapałki, elektronika i inne dziwadła: Jutub

Buduję: C-130 Herkules
Ukończone: KLIK
mopsiok

Przyjaciel Forum

Aktualnie buduję: C-130 Hercules
Imię: Patryk
Medale: 2
1 Miejsce NMR 2011 (1) Najlepszy model (1)

Postprzez szpon19 » środa, 13 marca 2013, 00:50

Do silników krokowych mógłbyś wykorzystać system Arduino, kupujesz gotowy sterownik (pełno tego na alledrogo), ściągasz odpowiedni program i gotowe :) Programy są ogólnodostępne w sieci i są w pełni darmowe. Program ładujesz przez kabel USB więc i z tym nie ma problemu. Cały sterownik może być zasilany baterią 9V, ale z tego co pamiętam to bez problemu powinien chodzić na 5V z zasilacza. Co lepsze, ten system można rozbudować praktycznie bez ograniczeń! Można dodać sobie panel dotykowy, czujnik ruchu, ultradźwiękowy czujnik odległości, kamerkę, moduł mp3, czujnik temperatury i wilgotności, moduł GPS, Moduł GSM, moduł wifi... jeszcze trochę mógłbym wymieniać :) Zaletą jest to że wszystkie programy są całkowicie za darmo, a moduły są stosunkowo tanie w porównaniu do innych systemów. Nie zajmują też wiele miejsca :)
http://allegro.pl/silnik-krokowy-sterow ... 71126.html
Nie miałem okazji osobiście się tym bawić, ale kolega z pracy zrobił sobie na panelu dotykowym zegar z kalendarzem i barometrem :)
Błogosławiony ten, który śmieje się z samego siebie, albowiem będzie miał ubaw do końca życia!
szpon19

Fanatyk

Imię: Kamil

Postprzez Maciek21 » środa, 13 marca 2013, 08:15

Szpon wiesz co dzięki ale ja jednak szukał bym najprostszego rozwiązania. Nie znam się na tym za bardzo i nie chciał bym marnować na to dużo czasu.
Wybudowałem:
Baltic Arena/PGE Arena
Rączka z rodziny Adamsów
Maciek21

Expert

Postprzez mopsiok » środa, 13 marca 2013, 09:55

W takim razie tylko i wyłącznie serwo. Po przerobieniu jest to zwykły silnik, z tą różnicą że ma już odpowiednio dobraną przekładnię o znanym momencie i prędkości wyjściowych.
Obrazek

mopsiok

Przyjaciel Forum

Postprzez Maciek21 » środa, 13 marca 2013, 10:19

Dobra trochę odkryje swoje karty. Bo chce teraz robic motor i do tego jest mi potrzebny ten silniczek bo chce nim napędzać tylne koło za pomocą jakiejś linki czy mini łańcuszka. Jeszcze nie wiem jakiej wielkości będzie model. Muszę go uzależnić od wielkości silniczka który będę musiał zakamuflować.
Wybudowałem:
Baltic Arena/PGE Arena
Rączka z rodziny Adamsów
Maciek21

Expert

Postprzez mopsiok » środa, 13 marca 2013, 19:54

http://allegro.pl/30-nowe-serwo-sg90-to ... 28750.html
Myślę że jeśli chodzi o wymiary to tragedii nie ma ;). Popatrz na moment obrotowy, szybkość i napięcie. Nic tylko brać :D.
Obrazek

mopsiok

Przyjaciel Forum

Powrót do Elektronika

• Reklama
tekst alternatywny

Sklep modelarski Agtom.eu - Modele do sklejania, farby modelarskie, narzędzia i materiały. tekst alternatywny tekst alternatywny